Sypialnia stworzona z myślą o głębokim śnie – pomysły i inspiracje
Zaburzenia snu są w dzisiejszym społeczeństwie coraz częstsze. Kultura produktywności, nadmiar obowiązków i ogromne ilości bodźców docierających zewsząd sprawiają, że wyciszenie się jest niemałym wyzwaniem. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby urządzić sypialnię z myślą o stworzeniu oazy spokoju. Czym kierować się podczas aranżowania tego pomieszczenia? Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi, zainspiruj się poniższymi pomysłami!
Czy kolor ma znaczenie?
Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest kolorystyka. W sypialni najlepiej sprawdzają się stonowane barwy, wprowadzające atmosferę spokoju i wyciszenia. Ceniona jest przede wszystkim neutralność. Jasne beże, miękkie szarości i pastele to podstawowe kolory, które sprawdzą się w sypialni. Warto pamiętać o tym, że nie muszą być nudne! Wystrój urozmaicą barwne tekstylia i dodatki. Jednak kolorystyczne szaleństwo może sprawić, że sypialnia będzie chaotyczna i niespójna.
A co jeśli sypialnia ma niewielki metraż? Wtedy najważniejsze jest to, aby kolor ścian był jasny. Powiększy to optycznie przestrzeń. Ciemne barwy byłyby w takiej sytuacji przytłaczające. Warto pamiętać o tym, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze przeanalizować swoje indywidualne preferencje i kolor ścian dopasować do planowanych mebli i dodatków.
Jakie oświetlenie do sypialni warto wybrać?
Ilość światła wpływa na produkcję melatoniny. Jest to hormon warunkujący prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego, a tym samym wpływający na jakość snu. Aby nie zaburzać jego poziomu, należy zadbać o optymalne oświetlenie sypialni. Jeśli wieczorami włączona będzie intensywna, punktowa lampa, z białym światłem, organizm będzie miał problem z zaśnięciem. Z kolei ciemność od rana spotęguje senność i będzie sprawiała, że poranne wstawanie przerodzi się w koszmar.
Najlepszym rozwiązaniem do sypialni będą lampy z ciepłym, żółtym światłem. Powinno być ono miękkie i łagodne. Warto pamiętać o tym, aby poza oświetleniem sufitowym zainwestować w niewielkie lampki umieszczone bezpośrednio przy łóżku. Znacznie zwiększą funkcjonalność pomieszczenia. W końcu kto chciałby wstawać, żeby zgasić światło, po przeczytaniu rozdziału ulubionej książki bezpośrednio przed snem?
Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie rolet zewnętrznych. Jeśli jest taka możliwość warto, żeby były one automatyczne. Choć z reguły wiąże się to ze sporym kosztem, takie rolety zapewniają praktycznie idealne funkcjonowanie mechanizmu związanego z wydzielaniem melatoniny. A dlaczego? Całkowite zaciemnienie pomieszczenia w ciągu nocy i zagwarantowanie dopływu naturalnego światła o poranku to czynniki, które ułatwiają zasypianie, sprawiają, że wstawanie jest zdecydowanie przyjemniejsze, a sam sen głęboki i nieprzerwany. Ciemność w sypialni przedłuża bowiem głębokie fazy snu i zapobiega wybudzaniu się.
Łóżko, jako serce każdej sypialni
Łóżko to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. To w nim spędzamy aż ⅓ życia! Dlatego warto zainwestować ten mebel, aby cieszyć się efektywnym wypoczynkiem każdego dnia. Czym powinno charakteryzować się idealne łóżko i co koniecznie musi się w nim znaleźć?
- Estetyka – rama łóżka powinna być dopasowana do pozostałego wystroju pomieszczenia. W projektowaniu sypialni najważniejsza jest spójność, która wprowadza atmosferę spokoju i wyciszenia.
- Materac – największe znaczenie ma odpowiedni wybór materaca. Jego twardość należy dopasować przede wszystkim do wagi użytkownika. Ciężkie osoby powinny spać na twardych materacach, a lekkie – na miękkich i średnio-twardych. Na uwagę zasługuje też rodzaj wypełnienia. Materac sprężynowe, piankowe i hybrydowe znacznie się między sobą różnią. W tej kwestii wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. A dlaczego materac jest tak ważny? Wpływa na ułożenie kręgosłupa, a prawidłowo dobrany – umożliwia całkowite rozluźnienie wszystkich mięśni.
- Poduszka – jest tak samo ważna, jak materac. Warto wybierać egzemplarze o ergonomicznym kształcie. W ostatnich latach w szczególności doceniane są poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej. Pod wpływem temperatury ciała użytkownika dopasowują się do jego sylwetki, zapewniając optymalne podparcie głowie i szyjnemu odcinkowi kręgosłupa.
- Pościel – również pościel ma znaczenie. Powinna być wykonana z przewiewnej tkaniny, która nie wywoła nadmiernej potliwości. Przepuszczalność powietrza ma wpływ na higienę – jeśli w łóżku zgromadzi się wilgoć, powstaną idealne warunki do rozwoju bakterii i innych, szkodliwych drobnoustrojów. O ten aspekt powinni dbać w szczególności alergicy.
Rośliny w sypialni – zieleń idealnym urozmaiceniem minimalistycznego wnętrza
Częstym dylematem pojawiającym się podczas urządzania sypialni jest to, jakie dodatki wybrać. Najbardziej uniwersalny będzie minimalizm. Brak nadmiaru elementów dekoracyjnych sprawi, że sprzątanie będzie szybkie i proste, a domownicy w sypialni poczują się spokojnie i z łatwością będą w stanie się zrelaksować.
Idealnym elementem, który urozmaici każde wnętrze, są kwiaty. Zieleń ma kojący charakter i nie wywołuje w pomieszczeniach chaosu. Najlepiej sprawdzą się zamiokulkasy, draceny i fikusy – np. fikus benjamina. Są łatwe w uprawie, dobrze dostosowują się do zróżnicowanych warunków, a dodatkowo oczyszczają powietrze! Wiele osób ceni sobie również kwiaty o przyjemnym, delikatnym zapachu. Dobrym wyborem jest w szczególności lawenda. Osoby, które lubią zajmować się pielęgnacją roślin, mogą wybrać do sypialni również kwiaty takie jak storczyki, orchidee, czy begonie.
Dobre wyposażenie sypialni to podstawa efektywnego, wygodnego i wydajnego snu. Materac dopasowany do potrzeb użytkownika, wygodna ergonomiczna poduszka, zaciemniające rolety i rośliny doniczkowe nie tylko podniosą sam komfort snu, ale