Jak samodzielnie wybrać najwygodniejsze wyposażenie do sypialni?

Wybór odpowiedniego wyposażenia do sypialni może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi o elementy kluczowe, takie jak materac, kołdra czy poduszka. Każdy z tych przedmiotów ma duży wpływ na jakość naszego snu i ogólny komfort w sypialni. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą wybrać najwygodniejsze wyposażenie do Twojej sypialni. Omówimy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca, kołdry i poduszki, a także jakie inne elementy mogą wpłynąć na jakość naszego snu. Dzięki tym praktycznym wskazówkom samodzielnie wybierzesz idealne wyposażenie do swojej sypialni, które pozwoli Ci na zapewnienie sobie najlepszej jakości wypoczynku.

Dobór wygodnego materaca – wykonaj test

Martwisz się, że samodzielnie nie będziesz w stanie określić, czy dokonujesz poprawnego materacowego wyboru? Uszy do góry. Chociaż podczas wybierania materaca do sypialni powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, to jednak znalezienie idealnego dla nas podłoża snu wcale nie musi być trudne. Wszystkim, którzy wahają się przy zakupie, polecamy test płaskiej dłoni. To prosta praktyka, która pozwala ocenić, czy oglądany przez nas materac nie jest za twardy ani zbyt miękki. Nie potrzebujemy do tego specjalnych narzędzi ani umiejętności. Wystarczy własna dłoń i nieco cierpliwości. Jak wykonać taki test? Już tłumaczymy.

Połóż się na wybranym przez siebie materacu na plecach. Postaraj się rozluźnić ciało i przybrać naturalną pozycję. Następnie wsuń ułożoną płasko dłoń pod plecy w okolicy krzyża, czyli tuż nad biodrami. Jesteś w stanie zrobić to bez problemu, ponieważ pomiędzy plecami a materacem powstała sporej wielkości dziura? Oznacza to, że wybrany przez Ciebie materac jest zbyt twardy, a ciało nie może odprężyć się na podłożu. Śpiąc na takim materacu możesz zacząć doświadczać dolegliwości bólowych czy uczucia zesztywnienia, ponieważ nie zapewnia on komfortowej amortyzacji. Podnieś się i przetestuj inny materac. Pomiędzy plecami a materacem nie ma żadnej wolnej przestrzeni, a dłoń musisz wkładać tam na siłę? To sygnał pokazujący, że ten materac jest zbyt miękki. Śpiąc na takim podłożu będziesz się nierównomiernie zapadać, przez co ciało nie będzie mogło odpoczywać w anatomicznej pozycji. Pora na dalsze testy. Jeśli wykonując test na którymś z materaców poczujesz, że pomiędzy plecami a materacem powstała niewielka przestrzeń – bingo! To idealne podłoże snu dla Ciebie.

Czemu służy skala twardości materaca?

Różnimy się między sobą ulubionymi pozycjami spania, wagą czy preferencjami miękkości podłoża. By zapewnić każdemu konsumentowi jak najlepszą jakość wypoczynku, producenci materaców stworzyli czterostopniową skalę twardości. Dzięki niej każdy może znaleźć taki materac, który jest najbardziej odpowiedni dla niego. Skala oznaczona jest literą H od angielskiego słowa hardness, oznaczającego twardość. Towarzyszy jej cyfra od 1 do 4. Te niższe dopasowane są do bardziej miękkich materaców, natomiast wyższe oznaczają bardziej twarde materace. Jak dokładnie wygląda taka skala?

  • H1 – materac miękki, idealny dla użytkowników do 50 kg,
  • H2 – materac średnio miękki, sprawdzi się u osób do 80 kg,
  • H3 – materac średnio twardy, dla osób powyżej 80 kg,
  • H4 – materac twardy przeznaczony dla osób przekraczających 100 kg.

Przy wyborze idealnego materaca do swojej sypialni należy kierować się jednak nie tylko swoją wagą, ale także upodobaniami. Jeśli lubimy przyjemnie zapadać się w podłoże i czuć się otulonymi materacem, sięgnijmy po bardziej miękkie podłoże snu niż wskazuje nasza waga. Bardziej amortyzujące podłoże sprawdzi się także u preferujących spanie na boku, które koncentruje ciężar ciała w kilku punktach i obciąża je. Po twardsze niż wynikałoby to z wagi materace powinni sięgnąć Ci, którzy sypiają na brzuchu lub plecach i potrzebują silnej podpory.

Rodzaje wypełnienia materaca

By znaleźć odpowiedni materac do swojej sypialni, dobrze jest zawczasu zdecydować o jego materiale wypełnienia. Od tego, co znaleźć można we wnętrzu materaca, zależy bowiem nasza wygoda i komfort snu. Dobrze dobrany materiał wypełniający może pomóc uporać się z dolegliwościami bólowymi czy zapewnić nam anatomiczną pozycję we śnie, dzięki której poprawi się nasza postawa, a mięśnie będą relaksować się w bardziej naturalny sposób. Nad jakimi materacami warto zastanowić się przy zakupie?

  • materac z wypełnieniem piankowym – oparte na kilku warstwach pianki materace są wyjątkowo miękkie i sprężyste. Przyjemnie amortyzują ciało we śnie i dbają o poczucie otulenia. Na rynku spotkamy dziś przede wszystkim materace wykonane z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury, oraz z pianki wysokoelastycznej, która odpowiada za niezwykłą sprężystość podłoża.
  • materac z wypełnieniem sprężynowym – sprężyny to twarda podstawa, która zapewnia mocną stabilizację podłoża snu i jest wyjątkowo trwała. Dziś rezygnuje się ze zwykłych materaców sprężynowych na rzecz tych wykonanych ze sprężyn kieszeniowych. To nowoczesna technologia oparta na systemie sprężyn zamkniętych w osobnych kieszonkach. Dzięki temu patentowi materac świetnie niweluje odczuwanie ruchów i zapewnia równomierne podparcie dla ciała w każdym punkcie obciążenia.
  • materac hybrydowy – hybrydy to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowej wygody. W jednym podłożu snu łączy się warstwy sprężynowe i piankowe, dzięki czemu użytkownicy tych materaców mogą cieszyć się podwójnymi korzyściami. Materace hybrydowe są odporne na odkształcenia i higieniczne.

Jak zdecydować się na konkretny materiał wypełniający? Spróbujmy położyć się na materacach z różnymi materiałami wypełnienia i zobaczmy, który jest dla nas najwygodniejszy. Pomyślmy także o tym, co jest dla nas najważniejsze w materacu – stabilizacja ciała, przyjemna amortyzacja, a może sprężystość punktowa?

Nie zapominaj o pościeli

Pościel również wywiera ogromny wpływ na nasz komfort i samopoczucie w sypialni. To element wyposażenia, który nie tylko przyozdabia wnętrze, ale też odpowiada za higienę łóżka. Dobierając pościel ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów musimy liczyć się z tym, że będziemy się w niej pocić, czy nawet wybudzać ze snu przez panującą w łóżku duchotę. Taki rodzaj pościeli jest też mniej higieniczny, przez co należy znacznie częściej go prać i wymieniać. Na jaką pościel warto więc postawić, by cieszyć się zdrowym i spokojnym snem? Wybierajmy komplety uszyte z naturalnych włókien, takich jak len i bawełna. Są one bezpieczne dla skóry i oddychające, dzięki czemu z łóżka z łatwością ulatuje wilgoć. Wybranie pościeli uszytej z tych materiałów to świetne rozwiązanie dla alergików i osób borykających się z problemami skórnymi, jednak benefity z higienicznej pościeli mogą czerpać również wszyscy inni.

Kołdra i poduszka są sprzymierzeńcami

Zależy Ci na jak najlepszej jakości snu? Nie ignoruj roli, jaką w Twoim łóżku pełnią kołdra i poduszka. To nie tylko zwykłe akcesoria, odpowiadające za estetykę czy przytulność wnętrza, ale prawdziwe oręże w walce o bardziej komfortowy sen. Rolą poduszki jest stabilizowanie naszej głowy i szyi w trakcie snu i dbanie o to, by nie przechylała się ona pod nieanatomicznymi kątami. Poduszka powinna więc dopasowywać się do kształtu ciała i asekurować je. Jeśli zdecydujemy się na zakup poduszki, która wykonana jest z byle jakiego materiału, możemy zacząć mierzyć się z dolegliwościami bólowymi i uczuciem zesztywnienia w karku, który będzie negatywnie oddziaływało na nasze samopoczucie i efektywność w trakcie dnia. Wybierajmy więc poduszki ze specjalnych pianek czy innych materiałów dedykowanych spokojnemu wypoczynkowi. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się także poduszki wypełnione naturalnymi drobinkami, takimi jak pestki czy ziarna. Po specjalne poduszki powinny sięgać w szczególności osoby borykające się z problemami zdrowotnymi oraz kobiety w ciąży, dla których odpowiednia poduszka może być prawdziwym odciążeniem dla obolałego kręgosłupa.

Jaką rolę pełni w spokojnym wypoczynku poprawnie dobrana kołdra? To ta warstwa w łóżku, która odpowiada za nasz komfort termiczny. Przykrywając się odpowiednią kołdrą powinniśmy cieszyć się z dopasowanej do naszych preferencji temperatury, sprawiającej, że śpimy długo i wygodnie. Jeśli jednak wybierzemy zbyt lekką lub zbyt ciężką kołdrę, możemy wybudzać się w ciągu nocy czy nadmiernie pocić. Odpowiednia kołdra to także bardzo ważny temat dla wszystkich alergików. Powinni oni sięgać po okrycia wykonane z hipoalergicznych materiałów, które nie będą kumulowały w swoich wnętrzach szkodliwych drobinek, takich jak kurz, pyłki czy roztocza.

Dlaczego warto sięgnąć po stelaż?

Stelaż w łóżku jest konstrukcją, na której spoczywa materac. Zazwyczaj wykonany jest z drewnianych listewek, których rolą jest podtrzymywanie materaca i układanie go w pożądanej pozycji. Dzięki stelażowi do łóżka możemy cieszyć się stabilnym i bezpiecznym podparciem podczas snu. Regulowane stelaże są tym elementem wyposażenia sypialni, który może poprawić jakość snu osób o szczególnych wymaganiach. Dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia czy wysokości materaca mogą one lepiej wypoczywać, czy pożegnać napięcie i ból mięśni. Po stelaż do swojego łóżka warto sięgnąć także po to, by podnieść higienę w sypialni. Dzięki perforacjom i otworom w stelażu, powietrze może swobodnie krążyć wokół materaca, odprowadzając nagromadzoną we wnętrzu wilgoć czy szkodliwe drobinki, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Regularne czyszczenie stelaża pozwala utrzymać higienę w sypialni i zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy i innych szkodliwych substancji.

Wyposażenie dla alergika. To weź pod uwagę

Szczególnie uważni przy wybieraniu odpowiedniego wyposażenia do sypialni muszą być alergicy. Ich sypialnie powinny być jak najmniej podatne na gromadzenie się alergenów, takich jak roztocza, kurz i pleśń. Alergicy muszą więc szczególnie przykładać się do dbania o higienę swoich sypialni czy wybierać takie elementy wyposażenia, które oznaczone są jako hipoalergiczne. Mogą sięgnąć także po kilka przydatnych przedmiotów i sprzętów, które nie pozostaną obojętne dla zdrowia alergika. Jednym z nich jest specjalny pokrowiec na materac. Dzięki wykorzystaniu tej dodatkowej warstwy izolacyjnej dostęp alergenów czy wilgoci do wnętrza materaca będzie utrudniony, przez co będzie on bardziej higieniczny. Innym elementem wyposażenia sypialni, który może całkowicie odmienić komfort wypoczynku alergika, jest oczyszczacz powietrza. Jego praca sprawia, że powietrze w pomieszczeniu uwalnia się od alergenów czy drobinek kurzu, a śpiący alergik może oddychać w nim pełną piersią.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

Czy praca z łóżka na materacu SleepMed to dobre rozwiązanie?

Czy praca z łóżka na materacu SleepMed to dobre rozwiązanie?

Dowiedz się, dlaczego materace SleepMed wyróżniają się trwałością i długą żywotnością!

Dowiedz się, dlaczego materace SleepMed wyróżniają się trwałością i długą żywotnością!

Problemy układu oddechowego a dobór materaca SleepMed

Problemy układu oddechowego a dobór materaca SleepMed

Dlaczego warto zaopatrzyć się w stelaż do materacy SleepMed?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w stelaż do materacy SleepMed?

Jak odpowiedni materac SleepMed wpływa na zachowanie prawidłowej postawy?

Jak odpowiedni materac SleepMed wpływa na zachowanie prawidłowej postawy?

Jaki materac piankowy SleepMed wybrać?

Jaki materac piankowy SleepMed wybrać?