Jak dobrać rozmiar prześcieradła do łóżka?

Prześcieradło jest bardzo ważnym elementem każdego łóżka. Stanowi bezpieczną przestrzeń między materacem a ciałem człowieka, zapewniając odpowiednią higienę snu. Prześcieradła wykonywane są w różny sposób, z różnych materiałów, mają różne kolory i wzory, a przede wszystkim różnią się od siebie rozmiarem. Jakie wymiary prześcieradła będą idealne dla mojego łóżka?

Jakie można wyróżnić rodzaje prześcieradeł?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wariantów prześcieradeł. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, które odróżniają go od pozostałych. Jakie są rodzaje prześcieradeł?

  • prześcieradło płaskie – jest to duży kawałek materiału, który ma kształt prostokąta lub kwadratu i obszyty jest z każdej strony. Zazwyczaj występuje w kolorze białym, ale można również kupić je w różnych kolorach.
  • prześcieradło z gumką – wyróżnia się wszytą gumką przy każdym boku materiału. Dzięki niej materiał nie zsuwa się  materaca ani wersalki i zapewnia duży komfort snu. Jest to obecnie najpopularniejsza wersja prześcieradła. Dostępna jest w różnych kolorach, a nawet wzorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie!
  • prześcieradła jednorazowe – ten rodzaj produktu jest przeznaczony dla osób pracujących w branży medycznej oraz takich, które zawodowo zajmują się osobami starszymi lub osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

Rozmiar prześcieradła, a wymiary łóżka

Prześcieradła pakowane osobno mają swoje własne wymiary, które zazwyczaj zapisane są na opakowaniu. Jest to duże ułatwienie, ponieważ wystarczy raz zmierzyć swoje łóżko i mieć te wymiary w pamięci lub je gdzieś zapisać. Musisz właśnie zacząć od dokładnego zmierzenia długości i szerokości materaca. Jeśli posiadasz łóżko w formie stelaża i materaca, to możesz wybrać prześcieradło klasyczne lub takie z gumką. To pierwsze kup około 15-20 cm większe po każdej stronie, abyś mógł włożyć końce materiału pod sam materac. Przy zakupie prześcieradła z gumką nie będzie to konieczne, ponieważ gumka będzie świetnie trzymać całą tkaninę w jednym miejscu. Pamiętaj, że prześcieradło nie może być mniejsze od samego łóżka, dlatego, jeśli śpisz na wersalce, to polecamy wybrać prześcieradło z gumką, ponieważ zapewni Ci ono duży komfort i nie będzie się przesuwać pod wpływem ruchu ciała podczas snu.

Materac jest ważny! 

Jesteś sportowcem, który większość czasu w ciągu dnia spędza na ciężkich treningach? Może masz problemy zdrowotne związane z układem kostnym lub po prostu marzysz o zmianie swojej jakości snu? Koniecznie kup materac ortopedyczny, który zapewni Ci doskonały komfort i wygodę podczas regenerowania organizmu. Zapewniamy, że Twoje ciało będzie gotowe na wyzwania nowego dnia!

Zobacz też

Jakie są rodzaje prześcieradeł?

Jakie są rodzaje prześcieradeł?

Prześcieradło z gumką czy klasyczne – które wybrać?

Prześcieradło z gumką czy klasyczne – które wybrać?