Dobra higiena snu – co to znaczy?

Dobrą higieną snu określamy metody, które pozwalają zasnąć w optymalnych warunkach. Niekiedy jest to niezbędne, aby w ogóle znaleźć się w krainie Morfeusza. Osoby z problemami z zaśnięciem często sięgają po środki farmaceutyczne, które mają ułatwić ten proces. W niektórych przypadkach nie jest to konieczne i wystarczy zmienić niektóre elementy swojej codziennej rutyny, aby sen przychodził bez problemów! 

To warto zrobić!

Higiena snu składa się z kilku elementów, które całością mogą sprawić, że zasypianie nie będzie już tak trudne. Co powinieneś zacząć robić? Czego unikać? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

  • zwiększ swoją aktywność ruchową – często brak głębokiego snu spowodowany jest małą ilością ruchu w ciągu dnia. Wystarczy, że będziesz spacerować 3-4 razy w tygodniu po około 40 minut, a już Twój organizm będzie bardziej zmęczony i gotowy na sen! Pamiętaj, aby nie uprawiać sportu po godzinie 19:00, ponieważ w ten sposób tylko pobudzisz swoje ciało i trudniej będzie Ci zasnąć. Najlepszym czasem na ćwiczenia jest godzina 17:00!
  • kładź się do łóżka tylko przed samym spaniem! – bardzo często ludzie spędzają swój wolny czas leżąc na łóżku i np. oglądając film na laptopie. Jest to niewłaściwa rutyna, ponieważ organizm przyzwyczaja się do leżenia w łóżku w trakcie wykonywania innych czynności, niż tylko sen.
  • ustal stałą godzinę, o której będziesz wstawać codziennie rano – twój organizm w pewnym momencie przyzwyczai się do harmonogramu i będziesz budził się razem z budzikiem! Niewłaściwe jest odsypianie nieprzespanej nocy w dzień, ponieważ tylko na chwilę zaspokajasz potrzebę snu, a w nocy znów będziesz mieć problemy z zaśnięciem!
  • drzemki w dzień nie są dobrym pomysłem! – drzemki sprawiają, że zapotrzebowanie na sen jest częściowo wypełnione i wieczorem możesz mieć problem z udaniem się do krainy Morfeusza!
  • nie używaj telefonu, laptopa, telewizora na pół godziny przed zaśnięciem! – wyświetlacze emitujące światło sprawiają, że organizm nadal myśli, że jest dzień i tym samym nie będziesz mógł zasnąć. Lepszym pomysłem na rozrywkę przed snem jest przeczytanie kilku stron książki, która od dawna czeka na swoją kolej!

Zadbaj o dobrej jakości materac! 

Kolejnym ważnym elementem dobrej higieny snu jest odpowiednio dobrany materac. Musi on spełniać nasze oczekiwania i potrzeby, ponieważ każdy człowiek jest inny. Idealny materac sprawi, że Twój sen będzie optymalny. Dodatkowo rano będziesz wstawać wypoczęty i gotowy na wyzwania nowego dnia. Nie czekaj i już dziś odmień jakość swojego snu!

Zobacz też

Biały szum – co to jest i dlaczego sprawdza się w szybkim zasypianiu dziecka?

Biały szum – co to jest i dlaczego sprawdza się w szybkim zasypianiu dziecka?

Sen i  jego rola w planie treningowym sportowców

Sen i jego rola w planie treningowym sportowców

Sypialnia stworzona z myślą o głębokim śnie – pomysły i inspiracje

Sypialnia stworzona z myślą o głębokim śnie – pomysły i inspiracje

Zdrowy sen i zdrowe życie – regeneracja, a samopoczucie

Zdrowy sen i zdrowe życie – regeneracja, a samopoczucie

Jak samodzielnie wybrać najwygodniejsze wyposażenie do sypialni?

Jak samodzielnie wybrać najwygodniejsze wyposażenie do sypialni?

Co wyróżnia SleepMed na rynku produktów do spania?

Co wyróżnia SleepMed na rynku produktów do spania?