Dobra higiena snu – co to znaczy?

Dobrą higieną snu określamy metody, które pozwalają zasnąć w optymalnych warunkach. Niekiedy jest to niezbędne, aby w ogóle znaleźć się w krainie Morfeusza. Osoby z problemami z zaśnięciem często sięgają po środki farmaceutyczne, które mają ułatwić ten proces. W niektórych przypadkach nie jest to konieczne i wystarczy zmienić niektóre elementy swojej codziennej rutyny, aby sen przychodził bez problemów! 

To warto zrobić!

Higiena snu składa się z kilku elementów, które całością mogą sprawić, że zasypianie nie będzie już tak trudne. Co powinieneś zacząć robić? Czego unikać? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

  • zwiększ swoją aktywność ruchową – często brak głębokiego snu spowodowany jest małą ilością ruchu w ciągu dnia. Wystarczy, że będziesz spacerować 3-4 razy w tygodniu po około 40 minut, a już Twój organizm będzie bardziej zmęczony i gotowy na sen! Pamiętaj, aby nie uprawiać sportu po godzinie 19:00, ponieważ w ten sposób tylko pobudzisz swoje ciało i trudniej będzie Ci zasnąć. Najlepszym czasem na ćwiczenia jest godzina 17:00!
  • kładź się do łóżka tylko przed samym spaniem! – bardzo często ludzie spędzają swój wolny czas leżąc na łóżku i np. oglądając film na laptopie. Jest to niewłaściwa rutyna, ponieważ organizm przyzwyczaja się do leżenia w łóżku w trakcie wykonywania innych czynności, niż tylko sen.
  • ustal stałą godzinę, o której będziesz wstawać codziennie rano – twój organizm w pewnym momencie przyzwyczai się do harmonogramu i będziesz budził się razem z budzikiem! Niewłaściwe jest odsypianie nieprzespanej nocy w dzień, ponieważ tylko na chwilę zaspokajasz potrzebę snu, a w nocy znów będziesz mieć problemy z zaśnięciem!
  • drzemki w dzień nie są dobrym pomysłem! – drzemki sprawiają, że zapotrzebowanie na sen jest częściowo wypełnione i wieczorem możesz mieć problem z udaniem się do krainy Morfeusza!
  • nie używaj telefonu, laptopa, telewizora na pół godziny przed zaśnięciem! – wyświetlacze emitujące światło sprawiają, że organizm nadal myśli, że jest dzień i tym samym nie będziesz mógł zasnąć. Lepszym pomysłem na rozrywkę przed snem jest przeczytanie kilku stron książki, która od dawna czeka na swoją kolej!

Zadbaj o dobrej jakości materac! 

Kolejnym ważnym elementem dobrej higieny snu jest odpowiednio dobrany materac. Musi on spełniać nasze oczekiwania i potrzeby, ponieważ każdy człowiek jest inny. Idealny materac sprawi, że Twój sen będzie optymalny. Dodatkowo rano będziesz wstawać wypoczęty i gotowy na wyzwania nowego dnia. Nie czekaj i już dziś odmień jakość swojego snu!

Zobacz też

Jaki styl w sypialni wybierasz?

Jaki styl w sypialni wybierasz?

Jaką pościel kupić na prezent?

Jaką pościel kupić na prezent?

Rodzaje pościeli – która będzie doskonała dla Ciebie?

Rodzaje pościeli – która będzie doskonała dla Ciebie?

Jakie są rodzaje prześcieradeł?

Jakie są rodzaje prześcieradeł?

Zdrowy sen – jaki to?

Zdrowy sen – jaki to?