Dieta lekkostrawna – jak ją przygotowywać?

Wprowadzenie diety wiąże się z modyfikacją naszego sposobu żywienia. Wpływa zarówno na produkty, jakie wybieramy, jak i sposób ich przygotowania. Dieta lekkostrawna to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych diet, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz nie zalegają w żołądku. A czym się odznaczają?

Dieta lekkostrawna – zasady

Najważniejszą zasadą diety lekkostrawnej lub łatwostrawnej jest eliminacja produktów oraz potraw, które są ciężkostrawne. Oznacza to, że długo zalegają w żołądku oraz wywołują wzdęcia. Oprócz tego ogranicza się tutaj produkty wędzone, ostro przyprawione, marynowane, a także zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Inną, ale istotną zasadą diety lekkostrawnej jest spożywanie 4-5 niewielkich objętościowo posiłków w podobnych odstępach czasowych. Do tego należy wypijać minimum 1,5 litra wody. A jak przyrządzić posiłki? W technikach kulinarnych wyróżnia się wiele sposobów przyrządzania potraw, a dieta lekkostrawna narzuca przede wszystkim potrawy gotowane w wodzie i na parze oraz pieczone w folii lub zamkniętym naczyniu żaroodpornym.

Dieta lekkostrawna – produkty

Dieta lekkostrawna może być ułożona przez dietetyka i opierać się o przygotowany jadłospis. Jednak równie dobrze sami możemy o nią zadbać – wystarczy tylko wiedzieć, jakie produkty wybrać! Wśród słodyczy wyróżnia się mydło, dżemy bez pestek czy przeciery owocowe, a do nabiału – mleko, jogurty i twarożki. A jak to wygląda z postawiony produktami?

Produkty zbożowe

Uwzględnia się tutaj czerstwe pieczywo jasne, ryż biały, drobne kasze i makarony pszenne.

Mięso i ryby

Uwzględnia się tutaj kurczaka, chudą wołowinę, cielęcinę, wędliny i ryby (pstrą i sandacz).

Tłuszcze

Uwzględnia się tutaj masło, słodką śmietanę, oleje roślinne i miękką margarynę.

Dieta lekkostrawna – wskazania

Wiele się słyszy o diecie lekkostrawnej, która najczęściej jest wskazana w problemach zdrowotnych oraz różnego rodzaju chorobach. Z uwagi na podstawowe zasady i produkty, jest ona zalecana przede wszystkim w:

  • stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit,
  • chorobach nowotworowych,
  • okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Wskazaniami do stosowania diety lekkostrawnej nie zawsze jest choroba. Wielu lekarzy zaleca ją także osobom w wieku podeszłym oraz po przebytym zawale serca.

Dieta lekkostrawna wiąże się z wyeliminowaniem ciężkostrawnych produktów oraz dań, które zalegają w żołądku. Obfitują one w tłuszcz błonnik czy związki gazotwórcze. Dieta ta nie jest trudna do przygotowania – wystarczy tylko znać podstawowe zasady!