Najpopularniejsze rodzaje diet

Istnieje wiele przyczyn, przez które przechodzimy na dietę, w tym chęć poprawy stanu zdrowia, zrzucenia kilogramów czy zmodyfikowania nawyków żywieniowych. Wiąże się to z przestrzeganiem ustalonych zasad, które mają pomóc nam osiągnąć wymarzony efekt. A jakie diety są w dzisiejszych czasach najpopularniejsze?

Dieta śródziemnomorska

Opiera się na połączeniu kilku istotnych cech, które razem składają się na doskonałość. W głównej mierze stawiamy na obecność warzyw i owoców w każdym posiłku. Ogranicza się tutaj używanie soli, a zwraca uwagę na naturalne zioła. Oprócz tego wskazane tutaj są ryby, owoce morza czy oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska wybierana jest przede wszystkim przez osoby chcące zredukować masę ciała.

Dieta Dukana

Najbardziej skuteczna, ale także budząca kontrowersje dieta odchudzająca. Jej podstawowym założeniem jest ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz zwiększenia podaży białka. Oprócz kierowania się odpowiednimi produktami, do podstawowych zasad zalicza się ograniczenie solu, przyjmowania minimum 1,5 l płynów i nie omijanie posiłków.

Dieta DASH

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension. Dieta ta jest określana jako lecznicza, a jej głównym celem jest leczenie i zapobieganie nadciśnieniu i innym chorobom układu krążenia. Głównymi produktami są tutaj warzywa i owoce, pełnoziarniste zboża, niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, orzechy i chude mięso.

Dieta lekkostrawna

Podobnie jak DASH, dieta ta uznawana jest za leczniczą. Zlecana jest w przebiegu wielu chorób, po operacjach oraz dla osób starszych. Jej podstawą są produkty, które nie obciążają żołądka oraz nie powodują wzdęć. Oznacza to, że całkowicie eliminujemy posiłki ciężkostrawne – tłuste, wędzone czy zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego.

Dieta ketogeniczna

W skrócie nazywana keto – opiera się na radykalnej zmianie sposobu żywienia, który wpływa na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka. Opiera się ona na całkowitym zastąpieniu węglowodanów przez tłuszcze, które paradoksalnie mają przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej. W diecie tej powinny znaleźć się wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno, tłuste mięso ryby, masło czy orzech.

Przejście na dietę zobowiązuje nas do przestrzegania ustalonych zasad oraz spożywania określonych produktów. Jednak każdą dietę warto skonsultować z dietetykiem w celu zapewnienia podaży wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Zobacz też

Dieta ketogeniczna – kiedy ją stosować?

Dieta ketogeniczna – kiedy ją stosować?