Dieta ketogeniczna – kiedy ją stosować?

Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się nie tylko do problemów zdrowotnych, ale także często utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Najczęściej przyczynia się do szybszego zmęczenia czy dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa lub stawów. Z uwagi na to, wielu z nas decyduje się na dietę, a jedną z bardziej skutecznych jest dieta ketogeniczna. Czym się charakteryzuje oraz jakie ma wskazania?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Zanim rozpoczniemy dietę ketogeniczną, warto zapoznać się z jej podstawowymi założeniami. Przede wszystkim eliminujemy wszelkie źródła węglowodanów i zastępujemy je tłuszczem. Dlaczego i w jaki sposób ma to nam pomóc? Nie każdy z nas wie, że węglowodany to pierwsze źródło energii dla organizmu, a dopiero po ich całkowitym wykorzystaniu, zaczyna zużywać tkankę tłuszczową. Brak węglowodanów w diecie ketogenicznej prowadzi do zjawiska ketozy. Jest to stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych we krwi. Oznacza to, że organizm zaczyna z nich tworzyć energię, a tym samym spala tkankę tłuszczową, przyczyniając się do zrzucenia zbędnych kilogramów!

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Jak mówi główna zasada diety keto – jedz tłuszcz, aby spalić tłuszcz! Jednak co to oznacza i na jakich produktach powinniśmy skupić uwagę? Podstawowym składnikiem jest tutaj mięso każdego rodzaju, przygotowane w zdrowy sposób, np. na oliwie. Do innych zdrowych źródeł tłuszczy zalicza się awokado, masło orzechowe i same orzechy. Oprócz tego posiłek można przygotować z jajek, tłustych ryb lub innego źródła nabiału. Nie można również zapomnieć o warzywach. Niestety, tylko niektóre z nich są dozwolone, a wyróżnić tutaj można sałatę, brokuły, jarmuż, marchew czy pomidory. Na diecie ketogenicznej zdecydowania zabrania się spożywania pieczywa, ziemniaków, kasz, makaronów, fasoli czy otrębów.

Dieta ketogeniczna – wskazania i przeciwwskazania

Dieta ketogeniczna świetnie sprawdzi się osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jednak czy zastanawialiśmy się, kiedy jeszcze warto zastosować tego rodzaju dietę? Jak się okazuje, zgodnie z pierwotnym zamysłem, miała przede wszystkim pomagać osobom chorym na cukrzycę, padaczkę lekooporną czy nowotwory. Jak się okazuje, redukcja źródeł węglowodanów pozwala przede wszystkim na zapobieganie występowania licznym objawom oraz pogorszeniu stanu zdrowia. A jakie są przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej? Należy tutaj uwzględnić przede wszystkim:

  • choroby nerek lub układu krążenia,
  • wrodzone zaburzenia metaboliczne,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Nie da się zaprzeczyć – dieta ketogeniczna pozwala dość szybko zrzucić nadmierne kilogramy. Pamiętajmy jednak, aby przed wdrożeniem jej w swoje życie skonsultować się z dietetykiem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Zobacz też

Najpopularniejsze rodzaje diet

Najpopularniejsze rodzaje diet