Upcykling w aranżacji wnętrz – przekształcaj, nie kupuj!

W dzisiejszym społeczeństwie świadomość dotycząca konieczności dbania o środowisko nieustannie rośnie. W różnych dziedzinach życia poszukiwane są sposoby na zredukowanie zużycia różnych surowców. Terminem, który coraz częściej pojawia się w mediach jest upcykling. Na czym polega? Czy jest to coś, co można wykorzystać podczas aranżowania ekologicznego wnętrza?

Upcykling – definicja

W dzisiejszych czasach wszyscy dobrze wiedzą czym jest recykling. Dzięki niemu możliwe jest przetwarzanie odpadów w nowe surowce, do kolejnego wykorzystania. A czym jest upcykling? Jego cel jest bardzo podobny – przetworzone przedmioty mają trafić do ponownego użytku. Jednak różnica jest zasadnicza! Upcykling daje pole do popisu kreatywności i twórczej inwencji. Nowe przedmioty są zgodnie z tą filozofią wykonywane z materiałów, które już istnieją. Osoby zaangażowane w upcykling intensywnie angażują się w promowanie ekologicznego życia, minimalizmu, a także popularyzują rezygnowanie z nadmiernego konsumpcjonizmu. Dzięki korzystaniu z rzeczy z drugiej ręki można często stworzyć niepowtarzalny wystrój za stosunkowo przystępną cenę.

Wykorzystaj upcykling – nasze inspiracje

Upcykling to ekologiczny sposób na zaaranżowanie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza. Dzięki niemu można puścić wodze fantazji i tworzyć niepowtarzalne, spersonalizowane przestrzenie. W jaki sposób można wykorzystać upcykling, aby mieszkanie wyglądało modnie, a jednocześnie było praktyczne?

 • Meble – meble z palet, elementy wyposażenia wnętrz z wymienioną tapicerką, nowe uchwyty do szaf i przemalowane drewniane krzesła czy stoły, nadadzą wnętrzom powiewu świeżości i niepowtarzalnego charakteru.
 • Organizery – dzięki upcyklingowi możliwe jest stworzenie przemyślanego systemu pozwalającego na utrzymywanie porządku. Pudełka, kosze, a nawet słoiki można z łatwością ozdobić. Czasem sprawdzą się też jako osłonki na doniczki!
 • Światło – lampy i kinkiety można stworzyć z niestandardowych przedmiotów. Butelki, stare elementy lamp czy drewno z nieużywanej drabiny to materiały pełne potencjału.
 • Dodatki – upcykling to nie tylko możliwość stworzenia funkcjonalnych przedmiotów, ale również nadania pomieszczeniom blasku. Zegary, lustra i obrazy vintage od kilku sezonów nieustannie pozostają w modzie.
 • Rośliny – aby nie kupować doniczek i osłonek w nadmiernych ilościach, można wykorzystać różne stare pojemniki w celu stworzenia idealnych warunków dla roślinności. Ciekawym pomysłem są wertykalne ogrody balkonowe, wykonane z zastosowaniem palet.
 • Akcesoria kuchenne – również kuchnię można zorganizować zgodnie z ideą upcyklingu. Stare słoiki doskonale sprawdzają się do przechowywania przypraw, a puszki i butelki mogą pełnić rolę pojemniczków na makarony, czy płatki owsiane.
 • Regały – półki na książki i regały na drobiazgi można wykonać ze starych desek, czy drzwi!

Kreatywność – niepowtarzalne rozwiązania związane z upcyklingiem

Przygoda z wykorzystaniem upcyklingu do zaaranżowania wnętrza stwarza okazję do rozwinięcia swoich pokładów kreatywności. A jak to zrobić? Najpierw warto zapoznać się z jak największą ilością materiałów dostępnych w różnorodnych źródłach. Poznanie powszechnie wykorzystywanych technik przerabiania przedmiotów to wartościowa podstawa.

Kolejnym krokiem jest zbieranie różnych materiałów i narzędzi. Przed wyrzuceniem jakiegokolwiek przedmiotu warto zastanowić się nad tym, czy nie istnieją jakieś potencjalne formy jego zastosowania w przyszłości. Czasem zużyte pędzle lub fragmenty jakiejś tkaniny kryją w sobie nieoceniony potencjał! Dla rozwoju kreatywności w upcyklingu ważna jest też praca nad rozwijaniem umiejętności manualnych. Aby dawać przedmiotom nowe życie, ważne jest to, aby sprawnie szyć, malować, kleić, a także wiercić i lutować. Im większy zasób różnorodnych technik, tym więcej możliwości i sposobów na realizację oryginalnych pomysłów.

A czym tak naprawdę jest kreatywność? Można zdefiniować ją jako zdolność do wychodzenia poza schematy. W upcyklingu kluczowa jest otwartość i brak podążania utartymi ścieżkami. Ciekawą perspektywę może gwarantować współpraca z innymi osobami i korzystanie z ich podpowiedzi. Obecnie w mediach można też obserwować pracę projektantów, których specjalnością jest tworzenie aranżacji wnętrz w duchu upcyklingu. Ich praca to doskonałe źródło inspiracji.

Etyka i światopogląd, a upcykling

Istnieją dwie główne przesłanki, które wpłynęły na powstanie upcyklingu. Jedną z nich jest dążenie do oszczędności i zmniejszenia wydatków, a przy tym – ograniczenia konsumpcjonizmu. Druga z kolei odnosi się do troski o środowisko i ekologię. Jakie są najważniejsze aspekty etyczne, które wiążą się z ideą upcyklingu?

 • Szacunek dla środowiska – ponowne wykorzystywanie już używanych rzeczy to sposób na ograniczenie produkcji nowych mebli i akcesoriów domowych. Dodatkowo, przekształcając używane elementy wyposażenia domu, można ograniczyć liczbę produkowanych odpadów.
 • Równowaga w codziennym życiu – minimalizm to popularny styl w aranżacji wnętrz, ale również filozofia życiowa. Dbanie o równowagę jest często wyrazem troski o dobrostan kolejnych pokoleń.
 • Ograniczenie konsumpcjonizmu – wspieranie rynku używanych produktów ogranicza popyt na nowe meble i zachęca kolejne osoby do wybierania rzeczy z drugiej ręki.
 • Wsparcie lokalnych firm – upcyklingiem często zajmują się mali przedsiębiorcy. Wybieranie oferowanych przez nich produktów jest jednym z ważnych kroków zmierzających ku kształtowaniu etycznych praktyk gospodarczych.

Warto zainteresować się ideą upcyklingu. Dzięki niej można stworzyć ciekawe projekty wnętrz, które są niepowtarzalne i oryginalne. Upcyklingowe produkty wykorzystujące rzeczy z drugiej ręki są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również korzystne dla środowiska i etyki związanej z gospodarką.