Poranne zwyczaje na dobry nastrój – jak pozytywnie zacząć dzień?

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne nastawienie znacznie ułatwia życie i powoduje, że na naszej drodze pojawia się więcej możliwości. Po prostu radosnymi myślami torujemy sobie drogę do sukcesów. Eksperci od wielu już lat jak mantrę powtarzają, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można dla siebie zrobić, jest dobre rozpoczęcie każdego dnia. To bowiem od pierwszych chwil po przebudzeniu zależy to, jak będzie wyglądać kolejne kilkanaście godzin. Jakie więc poranne zwyczaje warto wdrożyć, aby wprowadzić się w dobry nastrój? Podpowiadamy!

Jak “zaprogramować” się na efektywny dzień?

Naukowcy są zgodni co do tego, że wprowadzenie codziennej rutyny w znacznym stopniu pozwala zachować w ciągu dnia spokój i pogodę ducha, a tym samym zwiększyć efektywność, zarówno jeśli chodzi o życie osobiste, jak i sprawy zawodowe. Niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj nie tylko zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim pozytywny nastrój, który przekłada się na to, że podchodzimy do wszelkich wyzwań z optymizmem i uśmiechem na ustach. Jak się okazuje, istnieją skuteczne sposoby na to, aby jak najlepiej “zaprogramować” się na każdy dzień, nawet wówczas, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli. O co dokładnie chodzi? Jak mieć dobry humor i mnóstwo energii od samego rana? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi!

Poranna rutyna – o czym dokładnie mowa?

Moja poranna rutyna – któż z nas choć raz nie słyszał tego hasła, szczególnie w dobie mediów społecznościowych. W serwisach internetowych można znaleźć mnóstwo filmów publikowanych przez znane osoby, które dzielą się ze swoimi odbiorcami tym, jak wyglądają ich pierwsze chwile po przebudzeniu. Nic dziwnego, ponieważ wciąż poszukujemy sposobów na to, jak poprawić komfort życia, zredukować stres i ustabilizować wahania nastrojów.

Oczywiście, wiele tych materiałów nie odzwierciedla w pełni rzeczywistości, ale dla niektórych mogą być one świetną inspiracją do wypracowania swojego własnego modelu zachowania. Co ważne, poranna rutyna nie jest wymysłem influencerów, lecz czynnikiem praktykowanym na przykład przez zawodowych sportowców oraz ludzi biznesu. W swojej książce “Nawyki warte milionów” pisze o tym między innymi Brian Tracy, światowej sławy autor z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu. Wspomina o porannych metodach, które naprawdę mogą pozytywnie odmienić nasze życie.

Pod pojęciem porannej rutyny kryje się nic innego jak zestaw działań, które mają sprawić, że zyskamy więcej energii oraz zrelaksujemy się, a co najmniej zminimalizujemy poziom stresu. Bardzo ważna jest tutaj dyscyplina oraz powtarzalność, a także znalezienie takich sposobów, które naprawdę poprawiają nasze samopoczucie. Do kwestii tej trzeba bowiem podejść indywidualnie, ponieważ dla jednego przyjemna będzie spokojnie wypita kawa, dla innych joga. Jeszcze inni ucieszą się z tego, że mają czas na przygotowanie śniadania dla siebie i bliskich. Poranne zwyczaje będą różnić się też od siebie z uwagi na to, czy mamy środek tygodnia, czy weekend. Trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty i wymyślić coś, co spełni nasze potrzeby.

Jak rozpocząć dzień z uśmiechem? Sprawdzone sposoby

Wiele osób rozpoczyna swój dzień od szybkiej pobudki, braku śniadania, kawy na wynos i gonitwy do pracy. Tymczasem jest to najgorszy możliwy scenariusz jeśli chodzi o pierwsze godziny dnia, od których zależy to, jak on będzie wyglądać. Chodzi bowiem o to, aby tak zorganizować swój początek dnia, by znaleźć czas na drobne przyjemności. Warto więc wstać odpowiednio wcześnie i dzięki temu mieć więcej czasu na tak pozytywne dla nas czynności, jak choćby kawa czy herbata na tarasie, balkonie lub kanapie.

Zaraz po przebudzeniu wpuśćmy do pokoju świeże powietrze i promienie słońca, które nie tylko nas pobudzą, ale i wprawią w dobry nastrój. Istnieje teoria według, której po przebudzeniu warto spojrzeć przez okno, zwłaszcza podczas ładnej pogody. Jasne barwy pozytywnie nastroją nas na następne godziny. Nie ma też nic lepszego, jak poranny trening lub po prostu wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających, przez co poczujemy się lepiej fizycznie, ale i psychicznie. Możemy przygotować sobie listę ćwiczeń i wykonać je w domu albo wybrać się na jogging do pobliskiego parku czy lasu.

Na nasze samopoczucie pozytywnie wpłynie też krótki poranny spacer, a jeśli w domu jest np. pies to wyjście z nim na zewnątrz będzie jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić. Jeśli mamy na to wystarczającą ilość czasu można zafundować sobie relaks w wannie, a niech w tle leci nasza ulubiona muzyka. Relaksująco może ponadto zadziałać na nas przyjemny zapach, np. poprzez skorzystanie z kosmetyków, w tym np. kremu do twarzy, jak i perfum, które zawsze poprawiają nam nastrój. Pozwoli to na zaangażowanie większej liczby zmysłów i zadziała stymulująco na nasz układ nerwowy.

Planowanie poranka – dlaczego warto?

Jeśli zależy nam na tym, aby dobrze rozpocząć dzień, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jak zakończyliśmy poprzedni. Nie ma bowiem co liczyć na udany poranek, jeśli poprzedniego wieczora nie zadbaliśmy o swoje samopoczucie, a tym bardziej jeżeli odłożyliśmy jakieś obowiązki na następny dzień. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc zaplanowanie poranka jeszcze poprzedniego dnia, jak i sfinalizowanie wszelkich kwestii. Mowa w tym przypadku nie tylko o sprawach zawodowych, ale także tak drobnych, lecz pogarszających nasz poranny nastrój kwestiach jak sprzątanie, zmywanie brudnych naczyń, przygotowanie i prasowanie ubrań itp. Chcąc zaoszczędzić rano sporo czasu, energii oraz nerwów warto jeszcze wieczorem poprzedniego dnia przygotować garderobę oraz spakować wszelkie niezbędne rzeczy, które zabieramy np. do pracy. Dotyczy to zresztą nie tylko nas, ale też innych domowników, a jeśli mamy dzieci – przypilnujmy, aby wszystko było przygotowane wieczorem.

Osobną kwestią pozostaje sprawa posiłków. Musimy wcześniej kupić odpowiednie produkty, by rano cieszyć się zdrowym śniadaniem. Co warto zjeść? Mogą to być np. owoce i warzywa, z których zrobimy koktajl. Przygotujmy świeżą sałatkę, wartościowy omlet czy kanapkę. Wśród propozycji na zdrowe, lekkie, ale pożywne śniadanie nie może zabraknąć oczywiście także owsianki, razowego pieczywa czy jogurtów naturalnych, np. z dodatkiem miodu.

Dobry sen to podstawa

Znane powiedzenie: jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz, jest obecnie bardzo aktualne i zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób dostrzega bowiem, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sen. Chodzi tutaj jednak nie tyle o jego długość, ale przede wszystkim jakość, która wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, koncentrację, pamięć, ale i samopoczucie. Jeśli zależy nam na dobrym poranku i energii przez cały dzień, powinniśmy zadbać w szczególności o nasz sen, w tym o warunki, w jakich spędzamy noc. Ogromne znaczenie ma tutaj zaopatrzenie się w wygodny materac o odpowiedniej grubości i stopniu twardości (tj. H1, H2, H3 lub H4). Na uwagę zasługują przede wszystkim materace Hilding, które zapewniają niezwykły komfort snu. Warto dostosować parametry materaca do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań, szczególnie jeśli ktoś cierpi na problemy z kręgosłupem itp. Wysokiej jakości materac odciąża mięśnie, stawy i kręgosłup, a tym samym zminimalizuje ryzyko bólu pleców czy karku. Materac to nie jedyny element, który wpływa na jakość naszego snu. W grę wchodzi także bowiem przygotowanie sypialni, a więc przewietrzenie pomieszczenia, co obniży temperaturę oraz zadbanie o odpowiedni nastrój. Można włączyć relaksującą muzykę oraz jak najbardziej zaciemnić wnętrze. Świetnym sposobem na odprężenie się po całym dniu jest gorąca kąpiel, do której warto zapalić świece zapachowe, wyjąć książkę czy przygotować później herbatę o ulubionym smaku i aromacie. Bezpośrednio przed położeniem się spać zrezygnujmy z korzystania z urządzeń elektrycznych, by uchronić się przed niebieskim światłem, które hamuje wytwarzanie melatoniny. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie telefonu na noc w innym pokoju, by nie sprawdzać przypadkowych powiadomień.

Jak się zrelaksować o poranku?

Planując poranną rutynę, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, jakie mamy możliwości dostosowania naszego harmonogramu. Jeśli ktoś pracuje na przykład w systemie zmianowym, nie zawsze będzie mógł trzymać się tych zasad. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich rezygnować, a wręcz przeciwnie – zachować w tej materii elastyczność i korzystać z tych rozwiązań wtedy, gdy pozwalają na to okoliczności. Najważniejsza jest tutaj zmiana sposobu myślenia i zastąpienie złych nawyków wypracowanymi założeniami. Zmiana powinna być przy tym stała, a nie tylko chwilowa, dzięki czemu będzie można zachować dobry nastrój każdego dnia, niezależnie od tego, co aktualnie dzieje się w naszym życiu. Jeśli mówimy o tym, jaka jest skuteczna metoda na poranny relaks, każdy powinien znaleźć technikę, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Wcześniej jednak warto sprawdzić te najpopularniejsze, czyli między innymi sport, ulubioną muzykę, ćwiczenia oddechowe czy chociażby medytację, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pamiętajmy, że wprowadzenie dobrych nawyków wymaga początkowo wielu wyrzeczeń, ale w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne.

Czego unikać w pierwszych godzinach dnia?

Wymieniliśmy już mnóstwo pozytywnych nawyków, dzięki którym można przeżyć dzień z uśmiechem i bez niepotrzebnych nerwów. Warto jednak wspomnieć także o zachowaniach, których należy za wszelką cenę unikać, ponieważ wprowadzają one stres, niepokój i wpływają negatywnie na nasze ogólne samopoczucie. W pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować niezdrowe i ciężkie śniadania, przez które po prostu źle się czujemy. Ponadto, przynajmniej przez pierwszą godzinę zrezygnujmy z sięgania po telefon czy komputer, nie włączajmy także telewizora. Złym pomysłem jest też rozpoczynanie dnia od spraw zawodowych, które mogą w dosłownie jednej chwili pogorszyć nasz nastrój, co będzie skutkować spadkiem motywacji. Zastanów się, czy naprawdę musisz sprawdzać pocztę elektroniczną zaraz po przebudzeniu lub podczas porannej kawy?

Poranne zwyczaje – o czym jeszcze pamiętać?

Jak więc widzimy, istnieje wiele sposobów na to, aby polepszyć jakość naszego codziennego życia. Większość z nich może wprowadzić każdy z nas, od razu i to zerowym kosztem. Kluczem do sukcesu jest jednak w tym przypadku samoświadomość i dyscyplina, dzięki której poranne zwyczaje przerodzą się w nawyki i zagoszczą w naszym życiu na dłużej. Przede wszystkim powinniśmy w pierwszej kolejności myśleć zawsze o swoich potrzebach oraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zadbać o wysokiej jakości odpoczynek i regenerację. Mamy nadzieję, że opisane przez nas sposoby na wprowadzenie się w dobry nastrój każdego dnia okażą się pomocne. Wszystkie zmiany w naszym życiu zaczynają się od małego kroku, a następnie stawiania kolejnych, w drodze do celu. Tak jest i tym razem, dlatego nie warto zwlekać, tylko już dziś przemyśleć kwestię swoich porannych zwyczajów, które sprawią, że zaczniemy dzień pełni motywacji i energii.