Podobny czy odmienny temperament, czyli jakie pary najlepiej się dogadują

Każdy z nas ma w głowie obraz idealnego partnera. Uwzględniamy w nim wygląd oraz charakter. Pewnie znajomo brzmią powiedzenia “Podobieństwa się przyciągają” lub “Kto się czubi, ten się lubi”. Według badań przeprowadzonych w obszarze psychologii miłości i małżeństwa wskazuje na różne czynniki składające się na szczęśliwy związek. Zatem, czy przeciwieństwa się przyciągają, czy może lepiej szukać osób o podobnym temperamencie?

Rodzaje temperamentów

Temperament określa indywidualną naturę emocjonalną człowieka. Uwzględnia ona poziom energii, dominujący nastrój oraz wrażliwość na stymulację, czyli bodźce.

Wyodrębnia się cztery typy temperamentów:

  • choleryk – osoba porywcza, dominująca i energiczna,
  • flegmatyk – osoba powolna, zrównoważona, dowcipna,
  • melancholik – osoba wrażliwa, uczuciowa powściągliwa,
  • sangwinik – osoba spontaniczna, wesoła i otwarta na ludzi.

Dopasowanie charakterów to jedna z podstawowych kwestii pozwalających stworzyć trwały związek. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, jednak wiele par o podobnym temperamencie żyje ze sobą w spokoju. Jaka jest prawda?

Co powinno łączyć partnerów?

Pierwszym typem relacji jest relacja symetryczna, która funkcjonuje na zasadzie podobieństwa odnośnie potrzeb, emocji, zachowań czy równowagi sił. Najczęściej partnerzy są tutaj zgodni w wielu kwestiach, które uwzględniają przede wszystkim wszelkie:

  • plany na przyszłość, światopogląd czy ogólny lifestyle,
  • stosunek do miłości i dopasowanie seksualne,
  • zakres doświadczenia.

Warto jednak zaznaczyć, że relacja symetryczna nie jest idealna, a osoby o podobnym temperamencie również się kłócą.

Kiedy przeciwieństwa się przyciągają?

Nie da się zaprzeczyć, że często ludzie przyciągają osoby, które są ich przeciwieństwem. Fakt ten wynika z cech oraz umiejętności, które jedne partner posiada, a drugi nie. Daje to możliwość wymienienia się przeżyciami, pozwala nabyć nowych umiejętności i poszerzyć zakres doświadczenia. W psychologii ten typ relacji określa się jako relacja komplementarna, czyli pozwalająca na wzajemne uzupełnianie się. Co więcej, tworzenie dynamicznego związku uniemożliwia popadnięcie w rutynę! Niestety, są również kwestie, które mogą doprowadzić do poróżnienia.

Uwzględnia się wśród nich:

  • różnice w poglądach
  • inne plany na przyszłość,
  • odmienny sposób myślenia.

Tworząc stały związek, partnerzy muszą liczyć się z istniejącymi różnicami względem poglądów czy cech. Niestety, niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie ominąć. Oznacza to, że mimo szczerych chęci, nie zawsze można się ze sobą dogadać.