Wpływ kłótni małżeńskiej i rozwodu na dziecko

Zazwyczaj dorośli ukrywają przed dziećmi swoje nieporozumienia czy konflikty. Niestety, często emocje wygrywają i jeden nieprzyjemny komentarz w stronę partnera powoduje wybuch wielkiej kłótni. Może ona trwać dzień, miesiąc lub rok, a nawet doprowadzić do rozwodu. A jak na to wszystko reaguje dziecko?

Jak kłótnia rodziców wpływa na rozwój dziecka?

Między małżeństwem dość często dochodzi do konfliktów lub nieporozumień. Są one naturalne i pozwalają polepszyć życie domowe wszystkich członków rodziny. Niestety, czasem kłótnia przekształca się w istną wojnę między partnerami, a bezpieczny świat dziecka zaczyna się walić. Zaczyna ono odczuwać negatywne emocje i najczęściej reaguje płaczem, paraliżem lub zasłanianiem oczu i uszu. Nierzadko dzieci nie umieją sobie poradzić w aktualnej sytuacji, przez co obarczają się poczuciem winy. Wydaje im się, że to wszystko ich wina i powinny coś zrobić, aby rodzice się nie kłócili. W niektórych sytuacjach, gdy dziecko nie wie, co robić, dochodzi do obniżenia poczucia wartości i wstydu. Każdy z tych elementów w mniejszy bądź większy sposób wpływa na kształtowanie się osobowości.

Jak rozwód rodziców oddziałuje na dziecko?

Rozwód to jedno z najtrudniejszych oraz najbardziej bolesnych wydarzeń w życiu małżonków i ich dzieci. Wprowadza ponurą, niezapewniająca bezpieczeństwa atmosferę, której niedojrzałe emocjonalnie dziecko nie rozumie. Niezwykle ważne jest, aby w tym czasie usiąść i szczerze porozmawiać z dzieckiem.

W przeciwnym wypadku może ono zmagać się z negatywnymi skutkami rozwodu, do których zalicza się:

  • stres będący przyczyną zaburzeń psychosomatycznych,
  • poczucia bezsilności i bezradności,
  • wewnętrzne poczucie rozdarcia,
  • przedmiotowe traktowanie przez rodziców,
  • depresje i stany lękowe.

Długofalowe konsekwencje kłótni małżeńskiej i rozwodu

Kłótnia małżeńska i rozwód to napięte sytuacje pełne negatywnych emocji. Najczęściej rodzice są zbyt zajęci swoimi sprawami, aby zwrócić uwagę na dziecko – małe bądź większe. W trakcie trwania tych konfliktów to właśnie najmłodszy członek rodziny jest poszkodowany. Brak stabilności oraz nieprzewidywalność mogą w znaczny sposób wpłynąć na funkcjonowanie dziecka w ciągu dnia. Pojawiają się wówczas zaburzenia somatyczne, takie jak bóle głowy czy brzucha. Nietrudno również o ukształtowanie się lęków czy ogólnego rozdrażnienia. Sytuacja w domu ma wpływ na kształtującą się osobowość oraz zachowanie dziecka, przez co w dorosłym życiu mogą być wycofani z kontaktów z rówieśnikami, zamknięci w sobie, a nawet agresywni.

Konflikt z partnerem nie powinien prowadzić do zaniedbania – fizycznego lub psychicznego dziecka. Weźmy zatem odpowiedzialność za swoje czyny i porozmawiajmy z pociechą. Bycie szczerym i uczciwym pomoże zrozumieć dziecku aktualną sytuację oraz być może zapobieganie negatywnym konsekwencjom.