Znajomość, koleżeństwo czy przyjaźń – etapy znajomości

Przechodzimy przez wiele etapów w swoim życiu, a na każdym kroku towarzyszą nam inni ludzie. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, w jakiej szkole się uczyliśmy czy do jakiej pracy chodziliśmy, ciągle przebywały w otoczeniu ludzi, których znamy bardziej lub mniej. Z uwagi na to, wyróżnia się trzy podstawowe etapy znajomości. Czym się charakteryzują i po czym rozpoznać, na którym z nich się znajdujemy?

Etap pierwszy – znajomość

W chwili, gdy przedstawiamy się komuś, możemy uznać go za znajomego. Tak naprawdę nie znamy żadnych szczegółów na jego temat, w tym daty urodzin, ulubionego filmu czy jaką ma pasję. Znajomy po prostu jest w naszym życiu i współpracujemy z nim wtedy, gdy to konieczne, np. poprzez wspólny projekt. Jednak nie są to osoby, do których zwracamy się o pomoc, kiedy mamy kłopoty. Nie oczekuje się od nich zbyt wiele, a kontakt ogranicza się najczęściej do grzecznościowych rozmów. A kogo można zakwalifikować jako znajomego? W dużej mierze uznaje się tutaj osoby:

  • dodane do “przyjaciół” na portalach społecznościowych,
  • z którymi widujemy się tylko w pracy lub szkole,
  • o których znamy podstawowe informacje.

Etap drugi – koleżeństwo

Dłuższa znajomość, poznawanie się i przede wszystkim – spędzanie razem czasu sprawia, że zaczynamy budować relację ze swoim znajomym. Zając podstawowe informacje o nim, możemy uznać daną osobę za kolegę lub koleżankę. Wiemy, że to porządna i sympatyczna osoba, której można zaufać do pewnego stopnia. Najczęściej mianem tym określa się bliższych współpracowników, sąsiada z mieszkania naprzeciwko lub towarzysza zabaw. Nierzadko zdarza się tak, że pozostajemy na etapie koleżeństwa przez lata i obu stronom to nie przeszkadza. Najprościej mówiąc, koleżeństwo jest wtedy, gdy czerpiemy satysfakcję ze wspólnego spędzania czasu, ale nasza znajomość jest mało zobowiązująca. Po jej zakończeniu nie towarzyszą nam negatywne emocje – po prostu nasze drogi się rozeszły, trudno.

Etap trzeci – przyjaźń

Ostatnim etapem znajomości jest przyjaźń, przez wiele osób uznawana za najpiękniejsze określenie relacji dwóch będących ze sobą blisko osób.

Dla każdego określenie to ma nieco inne znaczenie, jednak o przyjacielu mówimy, gdy:

  • nie mamy między sobą żadnych tajemnic,
  • dzielimy podobne zainteresowania,
  • spędzamy ze sobą dużo czasu,
  • zawsze możemy liczyć na wzajemną pomoc,
  • między sobą zachowujemy się swobodnie i naturalnie.

W życiu spotykamy różnych ludzi – jedni zostają z nami na dłużej, inni są tylko na chwilę. Niezależnie od tego, warto wiedzieć, na jakim etapie znajomości się znajdujemy oraz w jakim stopniu możemy ufać drugiej osobie.