Spożywanie produktów przeterminowanych – jak wpływa na organizm?

W dzisiejszych czasach skala marnotrawienia żywności jest ogromna. Wiąże się to najczęściej z kupowaniem produktów spożywczych, których nie jesteśmy w stanie przejeść. Zalegają w szafkach lub lodówce, a ich termin ważności zbliża się nieuchronnie. Jednak, czy produkty po terminie nadal można spożywać? Jak to wpływa na organizm człowieka?

Czym jest termin ważności produktów spożywczych?

Na półkach w sklepach spożywczych znajdziemy różnego rodzaju żywność – świeżą, zakonserwowaną, suchą czy mrożoną. W zależności od sposobu przechowywania oraz rodzaju może mieć różny termin ważności. Producenci określają go najczęściej na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. termin przydatności do spożycia, czyli popularne “Należy spożyć do…”. Określa on dokładnie dzień, miesiąc oraz rok, w którym jedzenie straci swoje walory smakowe. Co więcej, istnieje tutaj także ryzyko szybszego zepsucia się, np. w przypadku wędlin czy sera. Drugim sposobem jest oznakowanie “Najlepiej spożyć przed końcem…” i określa ono minimalną datę trwałości wyrobu. W praktyce oznacza to, że jeśli produkt będzie prawidłowo przechowywany i niewystawiany na działanie niekorzystnych warunków (np. promieni słonecznych lub wilgoci), to zachowa swoje właściwości do wskazanego terminu lub dłużej. Mowa tutaj m.in. o suchej żywności, czyli herbacie, makaronach, płatkach czy mące.

Czym jest termin ważności produktów spożywczych?

Nie każdy produkt po terminie trzeba wyrzucać. Przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach sprawia, że nadaje się do zjedzenia nawet po terminie ważności – dotyczy to, chociażby przetworów i konserw. Jeśli tylko nie przeszkadza nam ewentualna utrata walorów smakowych, a sam produkt nie wykazuje objawów zepsucia, to nadaje się do spożycia. Niestety, są również produkty, które psują się zaraz po terminie ważności lub przed jego upływem.

Zmienia się wówczas jego:

  • konsystencja,
  • zapach,
  • wygląd.

Spożycie takiego produktu może przynieść ze sobą fatalne skutki. Jakie?

Konsekwencje zdrowotne spożywania przeterminowanych produktów

Najczęściej zadanie przeterminowanych produktów spożywczych kończy się zatruciem pokarmowym. Obawia się ono uciążliwymi dolegliwościami w postaci gorączki, dreszczy, wymiotów, biegunki czy bolesnych skurczy żołądka. Co więcej, spożywając zepsutą żywność, narażamy się na kontakt z niebezpiecznymi bakteriami, takimi jaki:

  • Listeria, objawiającą się sztywnością karku, dezorientacją i bólami mięśni,
  • Salmonella, powodującą biegunkę, wymioty i skurcze żołądka,
  • E. Coli, wywołującą krwawą biegunkę i HUS.

Dla jednych osób data ważności na opakowaniu stanowi konsekwentne wyznaczanie terminu spożycia, a dla innych – umowną granicę. Pamiętajmy jednak, że nie każdy przeterminowany produkt nadaje się do jedzenia.