Częste oddawanie moczu – przyczyny

Korzystanie z toalety stanowi fizjologiczną czynność, która umożliwia nam pozbycie się nadmiaru wody, soli mineralnych czy produktów przemiany materii. Zdrowy człowiek produkuje średnio 1000-2500 ml moczu na dobę. Oddawany jest kilka razu w ciągu dnia, a jego objętość może być różna. Jednak co w przypadku zbyt częstszych wizyt w toalecie?

Czym jest częstomocz i kogo dotyczy?

Częstomocz polega na zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu, czyli udawanie się do toalety częściej, niż 7-8 razy w ciągu doby. Warto jednak już na samym początku zaznaczyć, że może być fizjologiczny i związany, np. z wypijaniem większej ilości płynów. O częstym oddawaniu moczu mowa przede wszystkim, gdy nie zmieniamy diety bądź stylu życia, a musimy częściej korzystać z toalety. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie jest on także uzależniony od wieku, gdyż zmagają się z nim dzieci, dorośli i seniorzy. Niestety, istnieje wiele przyczyn, przy których częstotliwość naszych wizyt w toalecie jest zwiększona. Wiążą się one z przede wszystkim innymi schorzeniami, w których częstomocz jest jednym z objawów.

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Przyczyny częstego oddawania moczu są niezwykle zróżnicowane. Najczęściej jednak ich źródłem są np. nerki, pęcherz moczowy czy cewka moczowa.

Do innych przyczyn zaliczyć można także:

  • wszelkiego rodzaju zakażenia układu moczowego
  • ciążę,
  • cukrzycę,
  • przyjmowanie leków moczopędnych (diuretyków),
  • niedoczynność przysadki mózgowej,
  • uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego.

W celu zdiagnozowania potencjalnych chorób oraz znalezienie źródła częstomoczu warto wykonać badania diagnostyczne.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie częstomoczu?

Do lekarza należy udać się w chwili zauważenia problemu – w końcu może to być objaw niejednej choroby. Wówczas będziemy musieli wykonać serię badań, takich jak:

  • ogólne badanie moczu i krwi,
  • USG jamy brzusznej w celu oceny stanu pęcherza i nerek,
  • ocena poziomu PSA u mężczyzn,
  • badanie urodynamiczne oraz wziernikowanie pęcherza.

Na podstawie wyników lekarz opracowuje najlepiej dopasowanie leczenie. Najczęściej wystarczy zastosowanie leków przeciwbólowych lub antybiotyków. W przypadku bardziej skomplikowanego problemu – terapia jest dobierana w sposób indywidualny. .

Częstomocz to rodzaj zaburzenia układu moczowego, który opiera się na nadmiernej potrzebie oddawania moczu. Może występować on w skromnych lub pokaźnych ilościach. Z uwagi na liczne podłoża, każda niefizjologiczna zmiana powinna wzbudzić nasz niepokój.