Jak alkohol oddziałuje na organizm?

Wypad ze znajomymi do baru, spotkania rodzinne i inne imprezy często obfitują w alkohol. Czasem nie sposób odmówić kolejnej osobie, która mówi “no ze mną się nie napijesz?”. Warto jednak zachować zdrowy umiar, gdyż alkohol, oprócz chwilowego dodania odwagi oraz oderwania od rzeczywistości – wcale nie jest przyjazny dla naszego organizmu.

Jak organizm metabolizuje alkohol?

“Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” – wypowiedź Paracelsusa, która była, jest i będzie aktualna. Odnosi się również do alkoholu, który sam w sobie jest substancją toksyczną. Gdy tylko pojawia się w organizmie, zaczynają się procesy metaboliczne prowadzące do jego zneutralizowania. Pierwszym etapem jest przekształcenie przez dehydrogenazę alkoholową, cytochrom lub katalazy do aldehydu octowego. Jest to wysoce toksyczny związek, który powoduje objawy zatrucia alkoholowego, ale także odpowiada za poważne konsekwencje zdrowotne pojawiające się przy regularnym i nadmiernym spożywaniu alkoholu. Następnie aldehyd octowy jest przekształcany do octanów, a następnie do prostych do eliminacji związków – wodę i dwutlenek węgla.

Wpływ alkoholu na organizm

Sporadyczne picie alkoholu w małych ilościach nie wyrządzi dużych szkód w organizmie. Inaczej jest w przypadku nadmiernego spożywania tej substancji. Wówczas ma on niekorzystny wpływ na liczne układy oraz przyczynia się do powstawania wielu chorób.

Alkohol a układ krążenia

Pojawiają się zaburzenia pracy serca, problemy z ciśnieniem i gwałtownym rozszerzeniem lub zwężeniem naczyń krwionośnych, przyczyniającym się do wychłodzenia organizmu.

Alkohol a układ pokarmowy

Powstają zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, działanie drażniące oraz odwadniające. Zwiększa się wydzielanie kwasu solnego i ryzyko do choroby wrzodowej.

Alkohol a układ hormonalny

Negatywny wpływ na syntezę, transport i uwalnianie hormonów. Przyczynia najczęściej do impotencji, utraty libido oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Alkohol a zaburzenia psychiczne

Alkohol ma działanie uzależniające, zwiększające stany depresyjne, lękowe oraz stanowi przyczynę problemów ze snem.

Alkohol a nowotwory

Substancje toksyczne prowadzą do mutacji, tym samym zwiększając ryzyko powstania nowotworów. Dodatkowo osłabiają układ odpornościowy.

Najczęściej mówiąc o oddziaływaniu alkoholu na organizm, mamy na myśli skutki picia w postaci kaca. Niestety, regularne i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.