Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?

Skóra to najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała. Stanowi szczelną barierę chroniącą przed wnikaniem różnych patogenów, a także chroni przez szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Niestety, istnieje wiele chorób skóry, które przyczyniają się do jej podrażnienia oraz nieprawidłowego funkcjonowania, w tym AZS. Czym ono jest oraz jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka

Atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS lub egzema, to przewlekła choroba zapalna skóry. Charakteryzuje się tworzeniem niekompletnego płaszcza hydrolipidowego, przez co komórki nie przylegają do siebie w prawidłowy sposób. Konsekwencją tego jest niezwykle wrażliwa skóra, którą można porównać do sita. Zamiast chronić, ułatwia ona wnikanie patogenów, alergenom i substancją drażniącym, przez co powstają stany zapalne, a także zmiany skórne. Szacuje się, że występuje o wiele częściej u dzieci, aniżeli dorosłych. Jednak, co prowadzi do podatności na AZS? Choroba ta ma wiele przyczyn, w tym genetyczne, środowiskowe, psychogenne i klimatyczne. Czynnikiem wywołującym rozwój mogą być również alergeny pokarmowe lub powietrznopochodne.

Atopowe zapalenie skóry- objawy

Rozwoju AZS nie da się przeoczyć, gdyż jego objawy są na tyle charakterystyczne, aby zwrócić naszą uwagę. W pierwszej kolejności mamy do czynienia z mocnym przesuszeniem, zaczerwienieniem oraz uporczywym swędzeniem skóry.

Można zaobserwować również:

  • świąd,
  • podrażnienia,
  • grudki przypominające liszaj.

Zmiany skórne mogą pojawiać się nawet do 48 godzin po kontakcie ze źródłem alergenu. Mają one tendencję do mnożenia się i rozlewania się w okolicy łokci, kolan, szyi, karku, twarzy, stóp oraz dłoni.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której leczenie jest długotrwałe. Rzadko kiedy prowadzi do całkowitego wyleczenia, gdyż istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do zaostrzenia lub nawrotu choroby. Jak zatem leczyć AZS? W pierwszej kolejności należy postawić na prawidłową pielęgnację. Dotyczy ona kąpieli, używanych produktów do mycia czy ubrań. Zaleca się również uniknie stresogennych sytuacji i wyeliminowanie źródła alergenów (np. dywanu, który gromadzi kurz). Oprócz tego podstawą jest leczenie miejscowe oraz używanie kremów, balsamów i maści. Można stosować sterydy, jednak efekt jest krótkotrwały. W leczeniu ciężkich przypadków AZS wykorzystuje się leki immunosupresyjne, leczenie biologiczne oraz systemowe glikokortykosteroidy.

W XXI wieku choroby skóry są określane mianem chorób cywilizacyjnych. Określane jako stany zapalne skóry, stanowią jednocześnie największą i najbardziej złożoną grupę. Wśród nich wymienia się także AZS.