Trądzik w wieku nastoletnim a dorosłym – jak sobie z nim radzić

Codziennie, rano i wieczorem przeprowadzamy szereg czynności mających na celu pielęgnację całego ciał. W dużej mierze skupiamy się na twarzy, dokładnie ją myjąc oraz nakładając różnego rodzaju kremy. Jednak mimo to, coraz częściej pojawiają się na niej charakterystyczne dla trądziku zmiany. Czym tak właściwie jest trądzik oraz jak sobie z nim radzić w zależności od wieku?

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity, bo o nim tu mowa, jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego. Cechuje go występowanie zaskórników otwartych oraz zamkniętych, a także grudek, krost czy guzków. Często pojawiają się torbiele ropne umiejscowione w okolicach łojotokowych, czyli np. na twarzy czy plecach. Trądzik nie jest uznawany za chorobę infekcyjną, jednak u osób chorych stwierdza się obecność licznych bakterii, które również biorą udział w powstawaniu zaskórników. Szacuje się, że jest to jedna z najczęstszych chorób skórnych, która występuje niezależnie od wieku. Wyróżnia się wiele postaci klinicznych, w tym:

  • trądzik młodzieńczy,
  • trądzik ropowiczy,
  • trądzik polekowy.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny i leczenie

Odmiana trądziku, która najczęściej zaczyna się między 14. a 19. rokiem życia. Z reguły utrzymuje się 3-5 lat, jednak pojawiają się również postacie przewlekłe i ciężkie, prowadzące do powstania przebarwień i blizn. Przyczyną trądziku młodzieńczego są najczęściej zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie nastolatka. Uwzględnia się tutaj predyspozycje genetyczne czy obecność bakterii Propionibacterium acnes. Do tego należy wziąć pod uwagę liczne czynniki zaostrzające, takie jak słońce, nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu czy stres. Samo leczenie tej postaci trądziku jest dość długotrwałe i ma na celu likwidację zmian skórnych oraz zapobieganie powstawania przebarwień i blizn.

Trądzik u dorosłych – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik kojarzy nam się głównie z okresem dojrzewania. Niestety, niektórzy z nas nawet w wieku dorosłym zmagają się z tą dolegliwością. Powstające zmiany skórne są najczęściej zlokalizowane na dole twarzy, w okolicach żuchwy, ust, brody i szyi. Nie są one tak nasilone, jak w przypadku trądziku młodzieńczego, jednak utrzymują się dość długo i pozostawiają nieestetyczne blizny. Wbrew powszechnym przekonaniom, główną przyczyną nie są tutaj zmiany hormonalne, a intensywny tryb życia i stres. Na niekorzyść naszej skóry działają m.in. zanieczyszczenia środowiskowe, palenie papierosów czy niewłaściwa pielęgnacja cery. Leczenie trądziku u dorosłych jest trudne, czasochłonne i wymaga systematyczności. W sytuacjach, przy których wyeliminowanie czynników środowiskowych nie pomaga, najczęściej dermatolog wdraża terapie antybiotykami oraz retinoidami.

Zadbana cera to coś, na co zwracają uwagę nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Pojawianie się trądziku jest dla wielu z nas niekomfortowe z uwagi na nieatrakcyjny wygląd, dlatego już przy pierwszych pojawiających się zmianach warto wdrożyć odpowiednie leczenie.