Skuteczne sposoby zapobiegania łysieniu głowy

Włosy – piękne i lśniące potrafią stać się najlepszą naturalną ozdobą człowieka. Jednak to cienkie i zrogowaciałe włókno pełni o wiele ważniejszą rolę. Odpowiada izolację termiczną głowy, a także swego rodzaju funkcję ochronną dla najważniejszego narządu w naszym ciele, czyli mózgu. Niestety, u coraz większej części populacji diagnozuje się nadmierne wypadanie włosów. Jakie są jego przyczyny oraz czy można zapobiec łysieniu głowy?

W jaki sposób włosy rosną?

Cykl życia włosa jest uzależniony od wielu czynników, wewnętrznych i zewnętrznych. Przebiega on w sposób indywidualny dla każdego mieszka i składa się z trzech faz. Pierwszą z nich jest faza wzrostu (anagen), która zwykle trwa 2-6 lat. W tym czasie włos rośnie, a każda jego komórka dzieli się co ok. 24 godziny. Szacuje się, że wydłuża się o 1 cm w ciągu 28 dni. Po tym czasie przechodzi w fazę przejściową (katagen), która trwa zaledwie 1-2 tygodni. Mieszek traci tutaj swoją przyczepność w głębszych warstwach, przez co nie jest już odżywiany. Dochodzi do jego całkowitego zrogowacenia. Trzecia faza, faza spoczynkowa (telogen) trwa mniej więcej 2-4 miesiące. Włos oddziela się całkowicie od brodawki i wypada, wypychany przez nowo rosnący mieszek. Jest tutaj całkowicie martwy, zrogowaciały i nie aktywny metabolicznie. W tej fazie wyróżnia się również inny etap, czyli fazę uwalniania włosa, kiedy to odłącza się on od miesza, robiąc miejsce dla nowego włosa.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów można podzielić na stan fizjologiczny, o którym mówimy, gdy tracimy ok. 50-100 włosów dziennie i stan patologiczny, gdy wartość ta jest przekroczona. Istnieje wiele przyczyn łysienia, z czego u mężczyzn najczęściej jest to łysienie androgenowe. Ma ono podłoże genetyczne i stanowi największy odsetek wszystkich diagnozowanych przypadków. U kobiet dochodzi zarówno do łysienia androgenowego, jak i telogenowego. Ma ono charakter okresowy i zwykle pojawia się po upływie ok. 3 miesięcy od zadziałania czynnika sprawczego. Do nich zaliczyć można zmiany hormonalne, silny lub przewlekły stres, a także niedobór składników odżywczych lub stosowane leki. Oprócz tego, do ogólnych przyczyn łysienia zalicza się wiek, nieodpowiednią pielęgnację włosów lub choroby.

Jak zapobiec łysieniu głowy?

Na samej skórze głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów. Ich nadmierne wypadanie to nie tylko oznaka nieprawidłowości w organizmie, ale także nieestetyczny efekt wizualny w postaci łysych miejsc. A jak zredukować wypadanie włosów? W profilaktycznym zapobieganiu łysienia najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych witamin, a także mikro- i makroelementów. Oprócz tego warto unikać sytuacji stresujących czy obciążania włosów zbyt dużą ilością środków stylizujących. Nie zapominajmy również o stosowaniu preparatów wzmacniających włosy.

Sposobów zapobieganie na łysieniu jest wiele, jednak najważniejsze jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Odpowiednio wczesne wykrycie i wyeliminowanie przyczyny może w znaczny sposób zredukować ilość wypadanych włosów.