Wybór węża ogrodowego – na czym polega?

Rośliny do życia potrzebują dwóch podstawowych czynników – światła i wody. Z uwagi na to, nawadnianie to jedna z czynności, którą każdy z nas musi wykonywać, aby utrzymać swój ogród w nienagannym stanie. Pracę to może ułatwić wiele akcesoriów ogrodniczych, w tym odpowiedni wąż ogrodowy. Na czym polega jego wybór?

Rodzaje węży ogrodowych

Wyróżnia się wiele rodzajów węży ogrodowych. Każdy z nich służy do podlewania, jednak mimo wszystko różnią się one od siebie pod wieloma względami. Znajdziemy tutaj tradycyjne węże ogólnego zastosowania, jednak w ofercie wielu sklepów znajdziemy także:

  • węże pocące, mające półprzepuszczalną powierzchnię,
  • węże żebrowane, przeznaczone do zasilania zbiorników i oczek wodnych,
  • węże spiralne, przypominające sprężynę i pozwalającą zaoszczędzić sporo miejsca,
  • węże kropelkowe, pozwalają na równomierne nawodnienie terenu,
  • węże zbrojone, wyróżniają się podwyższoną trwałością mechaniczną.

Wąż ogrodowy – parametry

Wbrew pozorom, wybór węża ogrodowego nie jest łatwy, a decyzja powinna być poprzedzona uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i kilku parametrów. Szczególną uwagę warto zwrócić na długość węża. W dużym ogrodzie zdecydowanie bardziej przyda się długi wąż. Umożliwia on dotarcie do jak najodleglejszych punków ogrodu. Są dostępne w wielu wariantach, w tym 5 m, 10 m, czy nawet 50 m. Innym aspektem jest średnica węża, która związana jest również z ciśnieniem wody (zwyczajowo mieści się ono w granicach 4-12 bar). Do większych ogrodów zaleca się większą średnicę, np. 19 mm, a do mniejszych – 13 mm. Ostatnim, ale równie ważnym parametrem jest materiał, z jakiego wąż ogrodowy jest wykonany. Najczęściej jest on powiązany z konstrukcją węża oraz decyduje o jego końcowej wytrzymałości. Wykorzystuje się tutaj PVC lub syntetyczny kauczuk. W zależności od rodzaju mogą mieć nawet do 6 warstw i zawierać w ewentualne wzmocnienia.

Jak zwiększyć komfort w czasie podlewania?

Oprócz samego węża ogrodowego istnieje wiele innych akcesoriów zwiększających komfort podlewania oraz ułatwiających pracę ogrodnikom. Na pierwszym miejscu wielu z nas stawia pistolet zraszający. Jest to końcówka umożliwiająca uzyskanie strumienia wody o pożądanym rodzaju oraz ciśnieniu. Co więcej – w dowolnym momencie możemy zatrzymać strumień wody. Oprócz tego bardzo dobrym rozwiązaniem do każdego ogrodu będą złącza lub szybkozłącza. Dzięki nim mamy możliwość podłączania innego węża do tego aktualnie użytkowanego. Świetnie sprawdzi się także:

  • wózek na wąż ogrodowy,
  • bęben i wieszak naścienny,
  • opaski zaciskowe.

Piękny ogród wymaga pracy oraz pielęgnacji. Podstawowym aspektem, oczywiście nie licząc pielenia, jest podlewanie. Tradycyjnie służy do tego konewka, jednak znacznym ułatwieniem jest odpowiedni wąż ogrodowy.