Na czym polega pielęgnacja skóry trądzikowej?

Wyróżnia się kilka typów cery, a każda z nich wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Wielu z nas zmaga się z cerą trądzikową. Charakteryzuje się ona nadprodukcją sebum, przez co jest tłusta. Łój w połączeniu z bakteriami odpowiada za występowanie licznych niedoskonałości, z którymi musimy się zmagać. Zatem, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej?

Skóra trądzikowa – pielęgnacja

Cera trądzikowa jest charakterystyczna dla okresu dojrzewania, jednak stanowi zmorę również dla wielu dorosłych. Z uwagi na to, staramy się jak najszybciej wyeliminować problem. Odbywa się to poprzez wykorzystanie odpowiednich produktów. W kosmetykach do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej powinny znaleźć się:

  • olejek z drzewa herbacianego, działający bakteriobójczo,
  • cynk, absorbujący nadmiar sebum,
  • niacynamid, rozjaśniający przebarwienia,
  • filtrat ze śluzu ślimaka, intensywnie regeneruje i nawilża skórę,
  • kwas AHA, działający złuszczająco i regenerująco.

Niestety, w przypadku cery trądzikowej zastosowanie samych kosmetyków nie wystarczy. Ważne są również procesy pielęgnacyjne, które umożliwią walkę z niedoskonałościami oraz lepsze wnikanie związków czynnych w nich zawartych.

Oczyszczanie

Podstawowa czynność, która jest niezwykle ważna w przypadku cery trądzikowej. Pozwala usunąć z powierzchni skóry niewidoczne zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz bakterie. Najlepiej postawić tutaj na kosmetyki o działaniu głęboko oczyszczającym, ściągającym i regulującym. Nie powinny zawierać alkoholu.

Złuszczanie

Regularny peeling pomaga pozbyć się martwego naskórka. W przypadku cery trądzikowej niezalecana się klasycznych, ziarnistych peelingów. Ich drobinki mogą m.in. rozprzestrzenić stany zapalne. Stawiamy tutaj na peelingi enzymatyczne, które są bezpieczne.

Tonizowanie

Codzienny rytuał nie może odbyć się bez tonizowania skóry. Tonik przywraca naturalny poziom pH, a także przeciwdziała namnażaniu bakterii. Ponadto dobry produkt reguluję pracę gruczołów łojowych i pozwala usunąć nadmiar sebum.

Krem nawilżający

Dla cery trądzikowej niezwykle ważne są produkty nawilżające. Ważne, aby zawierały wymienione wyżej związki czynne. Sama konsystencja kremów powinna być delikatna i lekka. Stawiamy tutaj na odżywianie i nawilżanie, a nie, np. efekt zmatowienia skóry.

Cera trądzikowa w kwestii pielęgnacji jest jednym z bardziej wymagających typów skóry. nieodpowiednie dopasowanie kosmetyku lub zabiegu pielęgnacyjnego może doprowadzić do pogorszenia jej kondycji oraz wyglądu. Z uwagi na to warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o skórę, aby móc skutecznie wyeliminować mankamenty cery trądzikowej!