Czy kremy na cellulit są skuteczne?

Cellulit może dotyczyć zarówno osób młodych, w okresie nastoletnim, jak i dorosłych. Nie zmienia to faktu, iż dla większości kobiet stanowi problem natury estetycznej. Współcześnie istnieje wiele sposobów na walkę ze skórką pomarańczową – w tym dostępne w wielu drogeriach kremy na cellulit. Czy są skuteczne? A może lepiej postawić na inne sposoby?

Czym jest cellulit?

Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, a bardziej profesjonalnie – lipodystrofią, stanowi określenie dla rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, przyczyniające się do zmian w tkance podskórnej. W zależności od fazy i stopnia zaawansowania możemy go zobaczyć gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu fałd skóry. Jednak, jak dokładnie powstaje cellulit? Otóż formuje się on z powodu ucisku adipocytów, które powiększają się i napierają na naczynia krwionośne. Wówczas dochodzi do miejscowego osłabienia krążenia, co prowadzi do zaburzeń przemiany materii w komórkach. Produkty przemiany materii zaczynają wraz z wodą zalegać, przyjmując charakterystyczną dla cellulitu formę. Najczęściej powstają pod wpływem zbyt ciasnych ubrań, siedzącego trybu życia czy złej diecie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem

Kremy na cellulit – jak działają?

Wbrew powszechnym przekonaniem, celem kosmetyków antycellulitowych jest uszczelnianie naczyń krwionośnych i chłonnych. W ten sposób odpowiadają za wspieranie mikrokrążenia, usprawniają wewnętrzną przemianę materii w komórkach tłuszczowych, a także usuwają niekorzystny efekt obrzęku pod skórą. W sklepach mamy dostęp do szerokiej gamy produktów, jednak warto zwrócić uwagę na ich skład.

Warto zainwestować w te, które posiadają najbardziej charakterystyczne substancje antycellulitowe, czyli:

  • kofeinę,
  • l-karnitynę,
  • wyciąg z bluszczu pospolitego, skrzypu polnego lub nostrzyka żółtego,
  • olejki eteryczne,
  • witaminy A, C i E.

Jak jeszcze można pozbyć się cellulitu?

Oprócz systematycznego stosowania odpowiednio dobranych kremów antycellulitowych warto również postawić na inne sposoby walki z cellulitem. W drogeriach znajdziemy szczotki na cellulit, którymi można wykonać masaż. Robi się go dwa razy dziennie na sucho przez ok. 5-10 min. Możemy tutaj osiągnąć efekt gładkiej i napiętej skóry. Co więcej, nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, gdyż najogólniej mówiąc – ruch pobudza nasz układ krążenia. Świetnym rozwiązaniem jest bieganie lub chodzenie na basen. Dużą rolę odgrywa tutaj prawidłowe nawadnianie się. W celu pozbycia się cellulitu warto pić minimum dwa litry wody dziennie.

Jak się okazuje – kosmetyki na cellulit mogą z powodzeniem poprawić kondycję skóry oraz pomóc pozbyć się skórki pomarańczowej. Pamiętajmy jednak, aby połączyć je z aktywnym trybem życia, właściwą dietą oraz, np. masażami.