5 najczęstszych błędów w makijażu

Makijaż z założenia ma zamaskować niedoskonałości na twarzy oraz nadać jej pięknego wyglądu. Niestety zarówno w makijażu codziennym, jak i wieczorowym można popełnić wiele gaf, które prowadzą do odwrotnego efektu. Oto 5 najczęstszych błędów w makijażu, o których wiele z nas nie zdaje sobie sprawy.

Źle dobrany podkład

Najczęściej wybieramy zbyt jasny lub ciemny odcień, który uprzednio był sprawdzany na ręce. Ten sposób nie jest zalecany, gdyż kolor skóry na poszczególnych częściach ciała może się różnić. Prawidłowym sposobem testowania jest nałożenie odrobiny produktu na żuchwę, przesuwając go w stronę szyi. Wówczas sprawdzamy jego spójność z naszym odcieniem. Pamiętajmy również, że kolor skóry zmienia się w zależności od pory roku, a co za tym idzie – podkład kupiony zima nie sprawdzi się latem.

Posklejane rzęsy

Pomalowane rzęsy stanowią jeden z podstawowych elementów każdego makijażu. Większość kobiet lubi podkreślać swoje spojrzenie, chcąc przy tym osiągnąć efekt jak najdłuższych rzęs. Niestety, przy zbyt dużej warstwie produktu, rzęsy mocno się sklejają i tworzą nieestetyczne grudki lub tzw. “pajęcze nóżki”. Można temu zapobiec na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozczesanie rzęs, a drugim – zaaplikowanie odżywki. Co więcej, przy malowaniu należy odsączyć szczoteczkę z nadmiaru produktu.

Przerysowane brwi

Zbyt ciemne lub za mocno wyrysowane brwi wbrew pozorom nie wyglądają estetycznie. Oczywiście możemy podążać za współczesną modą i odpowiednio je modyfikować, jednak pamiętajmy, aby ich kształt oraz kolor pasował do naszej urody czy koloru włosów. Jest to niezwykle ważne, gdyż błąd ten często rzutuje na cały makijaż, który jest przyćmiony przez przerysowane brwi.

Za mocne konturowanie twarzy

Konturowanie twarzy jest modne i pozwala wyszczuplić lub skorygować kształt twarzy. Co więcej, podkreśla policzki, a zastosowany bronzer daje efekt skóry lekko muśniętej słońcem. Niestety, często wiele z nas przesadza z konturowaniem, uzyskując tym samym nieestetyczny efekt karykatury lub nakłada bronzer w nieodpowiednim odcieniu czy miejscu. Pamiętajmy zatem, aby przy aplikacji bronzera zaczynać przy uchu i iść w kierunku ust. Możemy również delikatnie musnąć skronie, żuchwę czy nos.

Nieodpowiednie przygotowanie skóry

Suche skórki, podkreślone pory czy problem z ważeniem podkładu – są to najczęstsze problemy żyjące na estetykę makijażu. Jego przyczyną najczęściej jest nieodpowiednie przygotowanie skóry. Można temu zaradzić na kilka sposobów, w tym wykonując delikatny peeling, stosując kremy nawilżające czy maseczki. Oprócz tego warto tuż przed makijażem postawić na dobrą bazę, np. lekki krem.

Choć zazwyczaj staramy się wykonywać jak najdokładniejszy makijaż, to każda z nas może popełnić kilka błędów. Uczymy się często metodą prób i błędów, aczkolwiek jak się okazuje – niektóre potknięcia można wyeliminować!