Radca prawny a adwokat – różnice

W życiu przytrafiają się różne sytuacje, a niektóre z nich wymagają pomocy prawnej. Wówczas szukamy kogoś, kto odpowie na nasze pytania oraz przeprowadzi przez szereg procedur prawnych. Jednak, gdzie jej szukać – u radcy prawnego czy adwokata? Czym różnią się te zawody oraz na czym dokładnie polegają?

Radca prawny – kim jest?

Radcą prawnym jest osobą po ukończeniu 5-letnich studiów prawniczych, odbyciu 3-letniej aplikacji radcowskiej i zdaniu egzaminu zawodowego. Mogą nim zostać również adwokaci, sędziowie, prokuratorzy lub doktorzy habilitowani nauk prawnych. Docelowo rolą radcy prawnego jest świadczenie pomocy prawnej. Obejmuje ona szereg czynności podejmowanych na rzecz ochrony prawnej interesów jednostki lub innego podmiotu stosunków prawnych.

Rola radcy prawnego może obejmować:

 • reprezentowanie klientów przed różnego rodzaju sądami,
 • występowanie przed urzędami i sądami administracyjnymi.
 • sporządzanie różnego typu umów,
 • tworzenie opinii prawnych,
 • udzielanie porad prawnych.

Radca prawny może świadczyć usługi klientom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom.

Adwokat – kiedy się do niego udać?

Adwokat, z łac. advocatus, advocare, czyli wzywać na pomoc, to jedna ze specjalizacji z dziedziny prawa. W języku potocznym adwokat określany jest także jako mecenas. Najogólniej mówiąc, jest to osoba po ukończeniu studiów prawniczych, odbyciu aplikacji adwokackiej i zdanym egzaminie uprawniającym do pracy w zawodzie. Ich zadaniem jest doradztwo, obrona oskarżonych w sprawach karnych oraz występowanie w imieniu klienta przed sądem w sprawach cywilnych lub przed innymi instancjami.

Adwokat jest również uprawniony do:

 • udzielania pomocy prawnej,
 • opracowywania projektów aktów prawnych,
 • tworzenie dokumentacji mającej charakter prawny.

Co różni radcę prawnego i adwokata?

Nie da się zaprzeczyć – radca prawny i adwokat to zawód niezwykle podobne. Obecnie uznawane są za równoważne, gdyż oba znajdują się pod ochroną prawną i uprawniają do reprezentowania osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych przed sądami.

Jednak zgodnie z obecnymi przepisami wyróżnia się trzy podstawowe różnice w postaci:

 • możliwość pozostania w stosunku pracy przez radcę prawnego,
 • wyższych kwot obowiązkowego OC radców prawnych,
 • koloru żabotu togi – adwokat ma barwy zielonej, a radca prawny niebieski.

Snuje się teorie na temat połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego z uwagi na ich niezwykle duże podobieństwo. Tak naprawdę w obecnych czasach oraz zgodnie z aktualnie obowiązującymi ustawami istnieje naprawdę niewiele różnić między obiema profesjami.

Tagi: alkohol a zaburzenia psychiczne, alkohol a zdrowie, alkohol skutki zdrowotne, aranżacja ogrodu, atopowe zapalenie skóry, azs jak leczyć, bbłędy w makijażu, co kupić mężczyźnie, co lepsze do koloryzacji włosów, co robi radca prawny, co stosować na trądzik, co to flirt, co zrobić jesienią w ogrodzie, consectetur adipiscing elit, cynk, czy zajmuje sie adwokat, Deficyt kaloryczny, dekorowanie tarasu, dieta bez weglowodanow, dieta dukana, dieta ketogeniczna, dieta lekkostrawna, dolor sit amet, domowe sposoby na mszyce, działanie produktów antyalergicznych, etapy znajomości, flirt a zdrada róznice, gravida ullamcorper, Henna czy farba, ja dbać o skórę szyi i dekolt, jak dobrze zrobić makijaż twarzy, jak działają leki na alergię, jak poprawić pozycje w wyszukiwarce, jak poprawić swój makijaż, jak pozbyć się mszyc, jak przygotować ogród na jesień, jak rozwód wpływa na dziecko, jak schudnąć, jak urządzić taras, jak walczyć z mszycami, jak zapobiegać wypadanie włosów, jak zmienić pracę, jaka dietę wybrać, jaki wąż ogrodowy wybrać, jakich błedów w makijażu unikać, jakie cechy ma przyjaciel, jakie produkty dla cery z trądzikiem, jakie produkty sa lekkostrawne, jesienny ogród, keto wady i zalety, kłótnie małżeńskie przy dziecku, kogo wybrac adwokata czy radcę, krem do rąk, Kremy na cellulit, kupno kremu do rąk na co zwrócić uwagę, leki antyalergiczne działanie, lekkostrawna, lekkostrawne potrawy. lekki obiad, lorem ipsum, łysienie głowy, meble na taras, media społecznościowe do promocji firmy, mszyce, nam ullamcorper, naturalne sposoby dbania o skórę, Naturalne źródła witamin i minerałów, Niewinny flirt czy zdrada, o czym pamiętać przy zmianie pracy, objawy zapalenia skóry, outsourcing, outsourcing wady i zalety, pielęgnacja dekoltu, pielęgnacja skóry trądzikowej, pielęgnacja skóry twarzy, planowanie ogrodu, podobny czy odmienny temperament, pozycjonowanie artykułów jak, praktyczny ogród, prezent dla faceta, prezent dla niego, przyczyny wypadania włosów, przyjaciel a kolega różnice, Radca prawny a adwokat, rodzaje diet, rodzaje węży ogrodowych, różnice między adwokatem a radcą prawnym, seo, skład dobrego kremu do rąk, skóra trądzikowa czego używać do pielęgnacji, social media marketing, social media w biznesie, temperament a związek, trądzik młodzieńczy, trądzik przyczyny i leczenie, trądzik u osoby dorosłej, triki makijaż twarzy, triki makijazowe, vivamus laoreet, wady i zalety henny i farby, wapń, witamina c i d, wpływ alkoholu na organizm, wpływ rozwodu na rozwój dziecka, wpływ temperamentu na związek, zakup węża ogrodowego na co zwrócić uwagę, żelazo, zlecanie firmie zewnętrznej, zmiana miejsca pracy, zmiana pracy a umowa