Aranżacja ogrodu – czym warto się kierować?

Z zewnątrz dom można upiększyć na wiele sposobów – dbając o elewację, taras czy ogród. Zagospodarowanie tej przestrzeni opiera się na posadzeniu drzew, krzewów lub licznych kwiatów. Jednak czy zdajesz sobie sprawę z tego, że przy aranżacji ogrodu warto kierować się 5 podstawowymi zasadami?

Zasady planowania ogrodu

Wbrew powszechnemu przekonaniu, aranżacja ogrodu przed domem powinna być dokładnie przemyślana. Pod uwagę tutaj należy wziąć wiele aspektów, takich jak budynek czy ogrodzenie, a wszystko to w celu stworzenie spójnej całości. Samodzielne planowanie może okazać się zbyt wymagające, zwłaszcza jeśli do zagospodarowania mamy sporty teren. Warto zatem poznać 5 podstawowych zasad planowania ogrodu!

Po pierwsze – nie sadź czegokolwiek na środku ogrodu

Środek ogrodu to miejsce, na którym często skupia się najwięcej uwagi – zarówno domowników, jak i gości. Warto zatem unikać zabiegów prowadzących do zamknięcia przestrzeni. W jaki sposób? Najlepiej unikać sadzenia jednego wysokiego drzewa na środku.

Po drugie – roślinność układaj piętrami

Dobrze wyglądający ogród przed domem powinien charakteryzować się kilkoma aspektami. Przede wszystkim należy zauważyć, że roślinność musi być układane piętrowo. Oznacza to, że najpierw jest trawnik, potem rośliny jednoroczne i dwuletnie, dalej byliny, niskie oraz wysokie krzewy. Natomiast na samym końcu sadzi się drzewa. Wykorzystanie roślin zielono-niebieskich w ogrodzie sprawi, że ogród nabierze większej przestrzeni.

Po trzecie – dopasuj drzewa i krzewy do skali ogrodu

Największym błędem osób aranżujących ogród na własną rękę jest nieprawidłowe dopasowanie drzew i krzewów dostępnej przestrzeni. Fakt ten wynika najczęściej z wybierania roślin, które przyciągają największą uwagę swoim wyglądem. Pamiętaj zatem, aby już na etapie sadzenia uwzględnić ich rozmiar po 5, 10 czy nawet 15 latach.

Po czwarte – zwrócić uwagę na wymagania roślin

Wymagania poszczególnych roślin ozdobnych są inne. Jedne potrzebują pełnego słońca, inne rosną o wiele lepiej w cieniu. Podobnie jest z wilgocią. Oznacza to, że aranżując ogród, nie warto patrzeć wyłącznie na wygląd roślin, ale także uwzględnić ich wymagania, gdyż wpływa to na ich umiejscowienie.

Po piąte – urządź praktyczny ogród

Nie ma co utrudniać sobie życia. Aranżując ogród, należy postawić przede wszystkim na rośliny łatwe w pielęgnacji. Oznacza to również uwzględnienie ścieżek, które ułatwią podlewanie czy wyrywanie chwastów. W ten sposób ogród będzie mógł rozwijać się w sprzyjających warunkach i cieszyć oko wszystkich domowników.

Projekt ogrodu powinien uwzględniać wszystkie wyżej wymienione zasady. W ten sposób efekt końcowy będzie satysfakcjonujący, a sama aranżacja – praktyczna. Warto również wiedzieć, że istnieje wiele gotowych projektów, które można przerobić.