Jak przygotować ogród na jesień?

Powoli zbliża się wrzesień, a wraz z nim – jesień. Na drzewach zaczynają pojawiać się kolorowe liście, a nasz ogród stroi się w brązy, żółcie i czerwienie. Dni stają się coraz krótsze, a wieczory i ranki chłodniejsze. Wraz z końcem sierpnia warto zastanowić się, jak przygotować ogród na jesień. Zatem, od czego zacząć?

Jak w pierwszej kolejności przygotować ogród na jesień?

Trawnik to nieodzowny element każdego ogrodu. Wiosną oraz latem kosimy go i podlewamy, jednak czy czynności te powinny być również wykonywane jesienią? Jak się okazuje, w tym okresie trawa rośnie znacznie wolniej, przez co nie wymaga już tak częstej pielęgnacji. Wówczas swoją uwagę należy zwrócić na pojawiające się grzyby i chwasty, które w kolejnym sezonie mogą przysporzyć nie lada problemów. Oprócz tego warto:
– nawozić azotem,
– sadzić rośliny cebulowe, np. krokusów czy przebiśniegów,
– siać kwiaty, np. maku lekarskiego czy ostróżki letniej.

5 obowiązkowych prac ogrodowych jesienią

Trawnik i sianie nowych roślin to podstawowe czynności wykonywane jesienią przez każdego ogrodnika. Jednak to nie koniec prac, jakie nas czekają. Oto 5 obowiązkowych prac ogrodowych, które pozwolą nam przygotować ogród na jesień!

1. Przycinanie roślin

Przed nadejściem zimy warto również wykonać ostrożne cięcia pielęgnacyjne. Pomoże to zapobiec przyrostowi w chwilach ocieplenia oraz zmniejszy ryzyko choroby rośliny.

2. Oczyszczanie oczka wodnego

Pierwszą czynnością jest odłowienie nieodpornych na mróz roślin wodnych i umieszczenie ich w akwarium. Warto także oczyścić lustro wody i zbierać w tym czasie opadające liście.

3. Zabezpieczanie roślin na zimę

Jesień to czas zabezpieczania roślin na przychodzące przymrozki oraz ujemną temperaturę. Najlepiej usypać kopczyki wokół krzewów lub osłaniać rośliny materiałem.

4. Zbieranie owoców, warzyw i nasion

Zbiory większości plonów przypadają na wrzesień. Wówczas cieszymy się pysznymi owocami i warzywami. Oprócz tego dojrzewają i są gotowe do zbioru orzechy i zioła.

5. Wykonywanie przesadzeń i nasadzeń

Wrzesień i listopad to idealny czas na posadzenie sprzedawanych w szkółkach roślin z gruntu. Mają odkryty system korzeniowy i należy je sadzić, gdy zrzucą liście. W tym okresie dostępne też rośliny balotowane – rosnące w gruncie, ale z przycinanymi korzeniami.

Ogród wymaga od nas sporej uwagi oraz zaangażowania. Okres jesienny jest szczególny, gdyż przygotowujemy rośliny na nadejście mrozów. Co więcej, w tym czasie najlepiej siać i pielęgnować większość roślin, które będą cieszyć nasze oko w kolejnym sezonie.