Jak walczyć z mszycami?

Szkodniki w ogrodzie stanowią zmorę każdego ogrodnika. Pojawiają się na wypielęgnowanych i ukochanych przez nas roślinach. Najczęściej zmagamy się ze ślimakami przędziorkami czy też mszycami. Dlaczego atakują rośliny oraz jakie są domowe sposoby na walkę z mszycami?

Mszyce – charakterystyka

Mszyce to dość niepozornie wyglądające owady, które wyróżniają się swoim niewielkim rozmiarem i barwą – od białej, przez zieloną, żółtą, a nawet czarną. Mogą również przybierać różne formy w zależności od fazy rozwoju. Jednak, jak ich obecność wpływa na roślinę? Sposób żerowania mszyc jest bardzo prosty, gdyż wysysają one z roślin ich soki. Przyczynia się to do ich osłabienia, a nawet całkowitego zahamowania jej wzrostu. Do objawów żerowania mszycy zalicza się skręcanie, zginanie i zasychanie liści oraz pędów. Istnieje wiele sposobów na walkę z tymi owadami. Jakich?

Wywar z cebuli

Przygotowuje się go z dużej cebuli pokrojonej w kostkę. Umieszcza się ją w niedużym garnku, zalewa 1 l wody i gotuje przez 30 min. Następnie odcedza się go i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Zaatakowaną roślinę spryskuje się.

Ocet

Kolejnym domowym środkiem na mszyce jest roztwór octu. Przygotowuje się go w proporcjach 100 ml octu na 1000 ml wody. Można tutaj również dodać kilka kropel płynu do naczyń. Tak przygotowanym roztworem obficie spryskać zaatakowaną przez mszyce roślinę.

Mechaniczne usuwanie

Jednym z domowych sposobów walki z mszycami jest ich mechaniczne usuwanie. Wystarczy założyć rękawiczki i zbierać je.

Rośliny odstraszające mszyce

Mszyce jak wiele owadów, nie lubią niektórych roślin. Zaliczyć do nich można lawendę, nasturcję czy cząber. Pamiętajmy jednak, że metoda ta zapobiega powrotowi, a nie odstrasza już bytujące szkodniki.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest przyrządzenie roztworu – pół łyżeczki sody rozpuścić w szklance wody i dodać ćwierć łyżeczki oleju. Następnie spryskać zaatakowaną roślinę.

Roztwór szarego mydła

Jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na pozbycie się mszyc – roztwór szarego mydła, czyli rozpuszczenie 20 g mydła w 1 l ciepłej wody.

Mszyce to szkodniki, które atakują kwiaty doniczkowe oraz rośliny ogrodowe. Ich żerowanie powoduje osłabienie rośliny. W celu ochrony naszych roślin można zastosować chemiczne środki ochrony roślin lub wymienione wyżej – naturalne sposoby na mszyce.