Jak wybrać wystrój sypialni, aby podkręcić atmosferę?

Sypialnia dla dwojga to najbardziej prywatne pomieszczenie w całym mieszkaniu. Jej aranżacja powinna odpowiadać gustom obojga partnerów, być stonowana, klimatyczna i sprzyjająca nie tylko wypoczynkowi, ale również realizowaniu fantazji erotycznych. Jak urządzić sypialnię, aby zachęcała do pogłębiania relacji między partnerami?

Uniwersalne zasady urządzania sypialni dla dwojga

Sypialnia dla dwojga powinna być przede wszystkim wygodna. Oprócz tego przytulna, intymna i zachęcająca do spędzania w niej czasu. Aranżacja sypialni powinna sprzyjać wypoczynkowi, ale też nie można zapomnieć o romantycznej, czy wręcz erotycznej atmosferze. W końcu fantazje seksualne (i chęć ich realizowania) budzą się do życia w sprzyjających okolicznościach!

Znalezienie „złotego środka” między potrzebami i gustami obojga partnerów może być wyzwaniem, ale nie warto go bagatelizować. To, w jaki sposób zostanie urządzona sypialnia, może – zdaniem seksuologów i psychologów par – wpływać na życie seksualne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do braku seksu. W sypialni zaczynamy i kończymy każdy dzień: jeśli aranżacja tego pomieszczenia nie będzie zgodna z oczekiwaniami jednego z partnerów lub wręcz będzie dla niego drażniąca, znacznie to wpłynie na jego samopoczucie. 

Jeżeli zatem partnerzy mają zupełnie inne poczucie estetyki, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na uniwersalny wystrój: bez ekstrawaganckich rozwiązań. Sprawdzi się tutaj wystrój minimalistyczny i klasyczny; dużą dawkę swobody w dobieraniu mebli i dodatków daje również styl skandynawski. Kontrowersyjny może być za to boho, rustykalny, New Hampton, New York, glamour i loftowy. 

Urządzając sypialnię warto zatem dużo rozmawiać i nie unikać znajdywania kompromistów oraz wspólnych stanowisk na temat mebli, dodatków i aranżacyjnych rozwiązań, których w zależności od wielkości przestrzeni jaką dysponujemy, może być naprawdę sporo. 

Typowi „zabójcy” libido w sypialni: tego unikaj w wystroju wnętrza

Brak seksu w związku może być powodowany wieloma powodami: począwszy od problemów w relacji, poprzez stres w pracy na chorobach fizycznych skończywszy. Okazuje się jednak, że nieodpowiednio urządzona sypialnia także może wpływać na nasze życie erotyczne w negatywny sposób. 

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem w aranżacji sypialni jest zapraszanie do niej telewizora. Badania potwierdzają, że telewizor na przeciwko łóżka jest prawdziwym mordercą namiętności; podobnie zresztą jak wszelkie inne gadżety elektroniczne, takie jak smartfony, tablety czy laptopy. 

Kolejną kwestią jest sposób umeblowania. Każdy z partnerów powinien mieć tak samo łatwy dostęp do swojej strony łóżka, dysponować własną szafką lub półką nocną i mieć przestrzeń na swoje przedmioty osobiste. Niekiedy zdarza się, że sypialnia urządzona jest zgodnie z gustami jedynie jednego z partnerów (najczęściej kobiety) i jest przez mężczyznę postrzegana jako obca przestrzeń. Większość panów nie przepada za dodatkami w stylu glamour czy wyrazistą kolorystyką. 

Sypialnia dwojga nie jest także najlepszym miejscem do umieszczania dużej liczby zdjęć i pamiątek rodzinnych: seksuologowie potwierdzają, że portret rodziców zdecydowane lepiej umieścić w salonie czy bibliotece, a nie w intymnym pokoju pary. 

Wasz seks może być lepszy: zadbaj o wygodne łóżko

Oczywiście kluczowym elementem sypialni jest łóżko. Niewygodny, wydający nieprzyjemne dźwięki przy każdym ruchu mebel nie zachęca do miłosnych igraszek: szczególnie, jeśli w domu znajdują się również inni domownicy. Estetyczne, wyposażone w najwyższej jakości materac łóżko to inwestycja na lata: w dobry sen i dobry seks. 

Wysokiej jakości materac, dopasowany do potrzeb obojga partnerów, musi mieć odpowiednią twardość, oznaczaną literą H. Nawet jeśli w parze występuje duża różnica wagi, możliwe jest odnalezienie materaca spełniającego to założenie. Ważne, aby były wykonane z pianek dających znakomite podparcie kręgosłupa i posiadających przemyślany rozkład punktów nacisku ciała: w ten sposób materac będzie reagował inaczej na ciężar ciała każdego z partnerów. Dobrym przykładem takiego materaca jest Hilding Salsa, od lat wiodący produkt w kategorii „materace dla dwojga”. Jest on wykonany z termoelastycznej pianki Visco i pianki Flexifoam oraz posiada 7 zróżnicowanych stref twardości. 

Nie wszyscy jednak dobrze czują się na materacach piankowych i wolą rozwiązania hybrydowe, albo sprężynowe. Materace kieszeniowe nowej generacji nie wydają charakterystycznych skrzypiących dźwięków, jak stare materace bonelowe. Nowoczesne podłoża takie jak Hilding Makarena doskonale sprawdzają się przy dużych różnicach wagowych między partnerami, a jednocześnie dają solidne wsparcie dla kręgosłupa i przyjemne uczucie umiarkowanej twardości. 

Materac to pierwszy krok ku większemu komfortowi, ale nie bez znaczenia jest także stelaż i rama łóżka, na którym go położymy. Wysokiej jakości materace powinny być odpowiednio wentylowane i regularnie (najlepiej dwa razy w roku) odwracane, aby zachowały swoje właściwości. Zadbanie o elastyczne podparcie dla piankowych i sztywny stelaż dla kieszeniowych materaców jest kluczem do odpowiedniego wykorzystania ich potencjału. Z kolei stabilne, nie przemieszczające się nawet w trakcie bardzo intensywnych ruchów łóżko, to nieoceniony mebel dla pary w każdym wieku, niezależnie od wybranego materaca. 

Nie takie drobnostki. Subtelne dodatki, które podkręcają temperaturę

Niektóre pozycje w seksie zdecydowanie łatwiej wcielać w życie, jeśli pomożemy sobie odpowiednimi gadżetami. Najbardziej uniwersalnym produktem tego typu są… poduszki. W sypialni nie może zabraknąć zatem dużej liczby poduszek różniących się kształtem i twardością. Poduszki profilowane takie jak Visco Green, Visco Balance czy Visco Mini marki Hilding nie tylko sprawiają, że poprawia się jakość snu, ale mogą także znaleźć zastosowanie w różnych erotycznych pozycjach. Dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej doskonale dopasowują się do ciała, dając stabilne i mocne podparcie, np. lędźwiom i pośladkom. 

W sklepach z gadżetami dla dorosłych dostępne są także różnorodne meble, a nawet huśtawki erotyczne, które zachęcają do eksperymentowania z różnymi pozycjami seksualnymi poza tradycyjnym łóżkiem. Niektóre z nich można dyskretnie schować do szafy.  

Ciekawym, spersonalizowanym dodatkiem do wnętrz, który zdecydowanie może podnieść temperaturę związku, są grafiki i plakaty o erotycznej tematyce. Odważne pary mogą chcieć umieścić na ścianie sypialni swoje artystyczne zdjęcia.

Niezależnie od gustu dotyczącego wystroju wnętrza i jego kolorystyki, warto zawsze zwracać uwagę na jakość produktów, które umieszczamy w sypialni. Przyjemne w dotyku, oddychające materiały, które z łatwością można utrzymać w czystości, stabilne meble i wygodny materac to podstawa: urządzając sypialnię na nowo, koniecznie ustalmy je jako priorytety.